[Counter-Box id="1"]

Aż 13 z 14 kandydatów Antoniego Macierewicza przedstawionych niedawno do awansów generalskich ma za sobą członkostwo w PZPR, komunistycznej młodzieżówce ZSMP albo w jednym i drugim jednocześnie — ustalił Onet.

Antoni Macierewicz od kwietnia stara się przekonać prezydenta, by przyznał wybranym przez MON oficerom gwiazdki generalskie. Awanse zazwyczaj odbywają się przy okazji świąt — ale prezydent nie powołał generałów ani w Święto Konstytucji 3 maja, ani w Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia. Macierewicz liczył, że uda mu się przepchnąć swych kandydatów do nominacji w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, czyli 29 listopada — tak było w minionym roku.

Reklamy

Według ustaleń Onetu wśród wszystkich 14 generalskich kandydatów Macierewicza, aż 13 ma za sobą przeszłość w organizacjach komunistycznych. Byli członkami PZPR, jej młodzieżówki — Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, a czasem mieli obydwie czerwone legitymacje. To stoi w jawnej sprzeczności z deklaracjami Macierewicza, który twierdzi, że oczyszcza armię z postkomunistycznych generałów.

Oficjalnie lista kandydatów do awansów generalskich, których Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi, nie jest znana. Ale wiadomo, kto na niej jest, bo mimowolnie ujawnił to prezydent. Gdy odmówił Macierewiczowi awansów generalskich 29 listopada, chciał jasno pokazać wojsku, że to nie jest negatywna ocena służby i kwalifikacji kandydatów, tylko efekt konfliktu z ministrem. Ogłosił więc, że wszyscy wyznaczeni do awansów generalskich dostaną wysokie odznaczenia wojskowe.

Źródło: Onet

Poprzedni artykułSzybki awans na prezesa sądu znajomego wiceministra sprawiedliwości.
Następny artykułZamach na sądy? PiS jak Gang Olsena.