Niemcy zadowoleni z… 500 plus. Dzięki polskiemu programowi mają oszczędności w budżecie. Jak to możliwe? Z danych Federalnej Agencji Pracy wynika, że niemiecki budżet zaoszczędził około 32 milionów euro dzięki prowadzeniu 500 plus.

Według niemieckich dziennikarzy, dzieje się tak dzięki unijnym przepisom regulującym wypłaty świadczeń na żyjące w Polsce dzieci Polaków uprawnionych do korzystania z niemieckich zasiłków socjalnych. Zgodnie z wspólnotowymi regulacjami niemiecki podatnik musi pokrywać różnicę pomiędzy wysokością zasiłku w Niemczech, a wysokością zasiłku w kraju zamieszkania dziecka.

Reklamy

Przed wprowadzeniem 500 plus polskie rodziny otrzymywały tylko wsparcie w postaci zasiłku rodzinnego wynoszącego równowartość około 20 euro. Jakościowa zmiana w postaci comiesięcznej wypłaty równowartości około 115 euro miesięcznie znacząco zwiększyła obciążenie polskiego budżetu, zmniejszając obciążenie niemieckiego. W Niemczech zasiłek na pierwsze i drugie dziecko wynosi bowiem 192 euro, na trzecie 198, a na każde kolejne 223 euro. Dzięki działaniom polskiego rządu niemiecki podatnik może zaoszczędzić niemal 100 euro na każdym uprawnionym do niemieckich zasiłków dziecku.

Źródło: Gazeta.pl

Poprzedni artykułRzecznik praw dziecka ostro do Zalewskiej. Szkoła po reformie edukacji nie jest miejscem przyjaznym dziecku
Następny artykułWładza się boi i zwiększa ochronę. Ale to nie koniec absurdalnych wydatków PiS