To już prawdziwa plaga. Jako ekspertów pokazują kandydatów z list PiS

Po przejęciu przez PiS Telewizji Polskiej błyskawicznie zmienił się zestaw ekspertów w TVP Info i „Wiadomościach”. Część z nich to byli kandydaci startujący z list PiS w różnych wyborach, a nawet obecnie sprawujący mandaty. Wirtualna Polska zwraca uwagę, że widzowie nie są o tym informowani.

„Prof. Mieczysław Ryba – politolog, KUL” – informują „Wiadomości” swoich widzów. A powinno być „prof. Mieczysław Ryba – politolog, radny PiS”. Podobnie jest z „prof. Waldemar Paruch, politolog”, którego powinno się podpisać: „prof. Waldemar Paruch, dwukrotny kandydat PiS w wyborach, doradca Marka Kuchcińskiego”.

Regularnymi gośćmi TVP są nie tylko miłośnicy PiS, ale też działacze i kontrahenci partii. Widzowie powinni wiedzieć o ich powiązaniach z partią rządzącą. To samo dotyczy zresztą wszystkich osób przedstawianych jako eksperci czy komentatorzy, którzy mają jakiekolwiek związki z politykami.

Częstym gościem w TVP Info jest dr Krzysztof Kawęcki, politolog z Wyższej Szkoły Menedżerskiej, czasami przedstawiany też jako „historyk polityki”. Niedawno awansował nawet do programu „Gość Wiadomości”, gdzie wieszczył Ryszardowi Petru polityczną emeryturę. Tymczasem dr Kawęcki jest urzędującym wiceprezesem partii politycznej Prawica RP, założonej i kierowanej przez Marka Jurka. Na stronie ugrupowania widnieje informacja, że jest też koordynatorem struktur w okręgu podwarszawskim. Kilkakrotnie startował do Sejmu, ostatni raz z list PiS w 2015 roku, zdobywając 4708 głosów.

Aktywnym politykiem jest też prof. Mieczysław Ryba, który regularnie pojawia się w „Wiadomościach” i jako politolog Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego komentuje bieżące wydarzenia. Prof. Ryba, podobnie jak dr Kawęcki, to działacz Prawicy RP Marka Jurka, wybranego z list PiS europosła. Drugą kadencję jest radnym Lublina i należy do klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Optymalnym rozwiązaniem jest wycofanie się eksperta z komentowania polityki i kwestii pokrewnych w chwili zaangażowania się w działalność partyjną. Przywołać tu można przykład dra Błażeja Pobożego, politologa z Instytutu Nauk Politycznych UW, który w ostatnich wyborach wystartował do Sejmu z list PiS, a teraz z rekomendacji tej partii jest wiceburmistrzem warszawskiej dzielnicy Bemowo. Po podjęciu decyzji o starcie wycofał się z komentowania polityki w mediach, choć wcześniej był cenionym i regularnie zapraszanym komentatorem.

Źródło: Wirtualna Polska

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ŻołnierzMariuszmarcin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marcin
Gość
marcin

O czym tu dyskutować? To konsekwentna realizacja programowego hasła PiS: „teraz, q…, my!”

Mariusz
Gość
Mariusz

Nie sądziłem, że dr. P. może sturlać się do PiS-u.

Żołnierz
Gość
Żołnierz

Od dawna patrzę na tego politologa z politowaniem. Jak się można zeszmacić dla kariery lub kasy.