Urzędnicy, sędziowie, prokuratorzy, strażacy będą mieli obowiązek informować, że należą np. do organizacji zrzeszającej osoby z depresją, osoby homoseksualne albo obywateli krytycznych wobec władzy – informuje Gazeta Wyborcza.

Za ustawą o jawności życia publicznego stoją służby – Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych, i jego zastępca Maciej Wąsik. Nowe prawo poszerza m.in. zakres obowiązku składania oświadczeń majątkowych. Po zmianach będą je musieli składać nie tylko parlamentarzyści, kluczowi urzędnicy, sędziowie czy prokuratorzy, ale też np. egzaminatorzy na prawo jazdy, lekarze orzecznicy ZUS i strażacy. Według przedstawionego projektu deklaracje mają być dostępne w internecie. Ale to nie wszystko. We wzorze oświadczenia majątkowego pojawi się rubryka, w której trzeba będzie podać, czy jest się członkiem stowarzyszeń i innych organizacji, które korzystają ze środków publicznych.

Reklamy

Co to oznacza w praktyce? Np. każdy strażak będzie musiał informować, że należy do organizacji zrzeszającej osoby z depresją, osoby homoseksualne albo stowarzyszenia krytycznego wobec poczynań władzy. To zdaniem ekspertów naruszenie prawa do prywatności.

 

„Informacje o członkostwie w organach zarządzających i nadzorczych fundacji oraz stowarzyszeń są publicznie dostępne. Planowana regulacja jedynie uprości dotarcie do tych informacji. Inaczej sprawa wygląda z samym członkostwem w stowarzyszeniach. Dzisiaj nie mają obowiązku ujawniania listy swoich członków, a rzeczywiście wyobrażam sobie sytuacje, w których ujawnienie tych danych nie byłoby korzystne dla obywateli” – twierdzi Wojciech Klicki, prawnik z fundacji Panoptykon.

 

Zdaniem prawników takie wymuszanie ujawniania informacji o przynależności do stowarzyszeń może być niezgodne z prawem do prywatności i prawem do stowarzyszania się. – Oczywiście nie może już tego zweryfikować Trybunał Konstytucyjny, ale gromadzenie takich informacji przez państwo i udostępnianie ich publicznie może być ocenianie jako nieproporcjonalne – uważa sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Nowa ustawa zawiera też inne kontrowersyjne rozwiązanie, które może uderzyć najbardziej w stowarzyszenie sędziów Iustitia. Organizacja naraża się partii rządzącej, broniąc zasad państwa prawa i niezależność sądownictwa.

Dziś sędziowie i prokuratorzy nie mogą być m.in. członkami zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą. Informacje na ten temat podają w oświadczeniach majątkowych. Ustawa poszerza zakaz o stowarzyszenia. W efekcie sędziowie i prokuratorzy nie będą mogli być członkami także organu zarządzającego stowarzyszenia lub fundacji posiadających jedynie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Kontrowersyjny przepis wychwycił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Szef Iustitii Krystian Markiewicz mówi, że „Iustitia nie prowadzi działalności gospodarczej, ale ma taką możliwość, bo statut to dopuszcza, regulacja obejmie więc naszą organizację. Oczywiście będziemy podejmować decyzję, co dalej ze statutem w tej sytuacji. Może będzie trzeba go zmienić.”

Sędziowie nie chcieliby dawać okazji do przejęcia stowarzyszenia przez osoby, które sędziami nie są.

„Mam świadomość, że jesteśmy niewygodni. Wiem, że wielu chętnie już dziś zdelegalizowałoby nasze stowarzyszenie. Ale nawet jeśli zostaną przyjęte niekorzystne dla nas przepisy, to będziemy starali się dostosować i dalej prowadzić walkę o niezależne sądy” – zapewnia prezes Iustitii.

Sędziowie, aby dalej zasiadać w zarządzie stowarzyszenia, będą musieli zmienić statut i wykreślić z niego działalność gospodarczą. Inaczej może się okazać, że z mocy nowej ustawy przestaną pełnić funkcje.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Poprzedni artykułDrożyzna szaleje. Niedługo nie będzie nas stać na mleko, jajka i masło
Następny artykułCzy to już wojna informacyjna? Prorządowa telewizja wymyśliła cytat, by skrytykować Donalda Tuska