27 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKompromitująca taśma Morawieckiego. Ledwo został premierem, a już ma kłopoty

Kompromitująca taśma Morawieckiego. Ledwo został premierem, a już ma kłopoty

Wicepremier Mateusz Morawiecki komplementuje ekipę Tuska i opowiada o swoich kontaktach z jego ludźmi. Chwali kanclerz Merkel i krytykuje młode pokolenie. „Newsweek” ujawnia zapis jego rozmowy nagranej w restauracji Sowa i Przyjaciele.

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju, to jedyny członek rządu Beaty Szydło nagrany przez kelnerów z restauracji Sowa i Przyjaciele. Treść stenogramu publikuje „Newsweek”. Rozmowa odbyła się w kwietniu 2013 roku. Oprócz przyszłego wicepremiera wzięli w niej udział szef PKO BP Zbigniew Jagiełło, Krzysztof Kilian, który za czasów Platformy stał na czele spółki PGE, oraz jego zastępczyni Bogusława Matuszewska.

Reklamy

Z nagrania wynika, że Morawiecki miał dobre kontakty z czołowymi politykami Platformy. Jak się okazuje, proponowano mu nawet wejście do ówczesnego rządu. Morawiecki mówił też o swoich kontaktach z ówczesnym szefem Kancelarii Premiera Tomaszem Arabskim: „Chciał zobaczyć się ze mną w poniedziałek, o… o różnych inwestycjach porozmawiać. Nie wiem, co to znaczy. To Arabski. JKB (Jan Krzysztof Bielecki – red.)… JKB chce porozmawiać, ale przy śniadanku o różnych tam sprawach (…). Kilka razy się Arabski ze mną kontaktował, ale wczoraj się mieliśmy spotkać na koniec dnia… Co godzinę przysyłał esemesy, że mnie przeprasza, bo tu Cichocki, tutaj to, Tusk, a na koniec, że… że nie da rady.”

W dalszym fragmencie rozmowy Morawiecki stwierdził, że ma „absolutnie pozytywne zdanie o Merkelowej, Sarkozym czy, jak tam się ten nowy nazywa, Hollande”.

„Newsweek” ustalił, że nagrań jest więcej. Ale gdzie one są? Nie wiadomo. Kiedy ujrzą światło dzienne? Cierpliwie czekamy na odpowiedź.

Źródło: Newsweek

Musisz o tym wiedzieć!