W tym co stało się w Polsce Rosja widzi szanse na porozumienie z Polską. Nagłówki rosyjskiej prasy nie pozostawiają cienia wątpliwości jak wschodni sąsiedzi postrzegają przegłosowanie przez polski sejm ustawy o sądownictwie. “Szansa dla Rosji! Polska odsuwa się od Unii Europejskiej!” – krzyczy rosyjska prasa.

Rosyjscy dziennikarze wskazują, że polski rząd sprzeciwia się unijnej polityce. Po raz kolejny odrzucił zalecenia unijnych urzędników, a także zignorował ich opinie dotyczące reformy sądownictwa. Dla Rosji, która w unii widzi swojego wroga, to szansa na porozumienie z Polską.

Reklamy

Zdaniem rosyjskich mediów “wyzywające zachowanie Warszawy mówi o tym, że Polacy rozczarowali się “czysto europejską” drogą i to może wpłynąć na relacje Polski i Rosji”.

“Demokratyczne ideały Zjednoczonej Europy w Polsce budzą, jeśli nie całkowite rozczarowanie, to są poddawane w wątpliwość” – twierdzi jeden z ekspertów Siergiej Oznobiszczew z Instytutu Ocen Strategicznych. Prognozuje on “pewien odwrót” od dotychczasowej drogi. Jego zdaniem podobne procesy odbyły się już na Węgrzech i w Czechach. “Można mieć nadzieję, że Rosja wykorzysta to w celu uregulowania stosunków z Warszawą” – ocenił Oznobiszczew. Politolog wskazał, że Polska i Rosja pozostają sąsiadami i tego faktu nie można zmienić, a zatem “odnawianie więzi” między oboma krajami “ma sens.”

Źródło: Gazeta.ru

Poprzedni artykułMobilizacja sił demokratycznych. We wtorek największa demonstracja pod Senatem
Następny artykułMorawiecki uderza w firmy. Niekorzystne zmiany w podatkach