20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieCzekają nas protesty społeczne? Prezydent podpisze ustawy likwidujące niezależność sądów.

Czekają nas protesty społeczne? Prezydent podpisze ustawy likwidujące niezależność sądów.

Czy prezydent Andrzej Duda ponownie sięgnie po przysługujące mu prawo weta?Po lipcowym sprzeciwie wobec ustaw o SN i KRS, głowa państwa skierowała do Sejmu dwa własne projekty ustaw reformujących sądownictwo.  „Warunki, o których mówił pan prezydent Andrzej Duda odnośnie ustaw o KRS i SN zostały spełnione” – powiedział w niedzielę w Radiu Zet rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Krzysztof Łapiński wyjaśniał, że po wprowadzeniu poprawek do projektu ustaw „nie ma dzisiaj tak, że to prokurator generalny decyduje, który sędzia przejdzie w stan spoczynku w Sądzie Najwyższym”. „Jest skarga nadzwyczajna, są ławnicy w Sądzie Najwyższym, jest Izba Dyscyplinarna, jest zachowana zasada multipartyjności wyboru Krajowej Rady Sądownictwa” – dodał.

Reklamy

Rzecznik prezydenta przypomniał, że „nawet w ostatnim momencie wpadła poprawka wcześniej zgłaszana o tym, że prokuratorzy mogą zgłaszać kandydatów do KRS”. – Wszystkie te rzeczy, na których zależało prezydentowi zostały spełnione. Zobaczymy, jeszcze prace senackie i na koniec decyzja prezydenta – mówił Łapiński.

W piątek Sejm uchwalił dwie ustawy wprowadzające zmiany w funkcjonowaniu KRS i SN. Ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Czy dojdzie do protestów społecznych? Pierwsze zapowiedziane są na wtorek.

Źródło: Radio ZET

Musisz o tym wiedzieć!