![justitia-2597016_1280](https://wiesci24.pl/wp-content/uploads/2017/12/justitia-2597016_1280-1068x624.jpg)
Czy prezydent Andrzej Duda ponownie sięgnie po przysługujące mu prawo weta?Po lipcowym sprzeciwie wobec ustaw o SN i KRS, głowa państwa skierowała do Sejmu dwa własne projekty ustaw reformujących sądownictwo. „Warunki, o których mówił pan prezydent Andrzej Duda odnośnie ustaw o KRS i SN zostały spełnione” – powiedział w niedzielę w Radiu Zet rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
Krzysztof Łapiński wyjaśniał, że po wprowadzeniu poprawek do projektu ustaw „nie ma dzisiaj tak, że to prokurator generalny decyduje, który sędzia przejdzie w stan spoczynku w Sądzie Najwyższym”. „Jest skarga nadzwyczajna, są ławnicy w Sądzie Najwyższym, jest Izba Dyscyplinarna, jest zachowana zasada multipartyjności wyboru Krajowej Rady Sądownictwa” – dodał.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Rzecznik prezydenta przypomniał, że „nawet w ostatnim momencie wpadła poprawka wcześniej zgłaszana o tym, że prokuratorzy mogą zgłaszać kandydatów do KRS”. – Wszystkie te rzeczy, na których zależało prezydentowi zostały spełnione. Zobaczymy, jeszcze prace senackie i na koniec decyzja prezydenta – mówił Łapiński.
W piątek Sejm uchwalił dwie ustawy wprowadzające zmiany w funkcjonowaniu KRS i SN. Ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.
Czy dojdzie do protestów społecznych? Pierwsze zapowiedziane są na wtorek.
Źródło: Radio ZET