Czy prezydent Andrzej Duda ponownie sięgnie po przysługujące mu prawo weta?Po lipcowym sprzeciwie wobec ustaw o SN i KRS, głowa państwa skierowała do Sejmu dwa własne projekty ustaw reformujących sądownictwo.  “Warunki, o których mówił pan prezydent Andrzej Duda odnośnie ustaw o KRS i SN zostały spełnione” – powiedział w niedzielę w Radiu Zet rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Krzysztof Łapiński wyjaśniał, że po wprowadzeniu poprawek do projektu ustaw “nie ma dzisiaj tak, że to prokurator generalny decyduje, który sędzia przejdzie w stan spoczynku w Sądzie Najwyższym”. “Jest skarga nadzwyczajna, są ławnicy w Sądzie Najwyższym, jest Izba Dyscyplinarna, jest zachowana zasada multipartyjności wyboru Krajowej Rady Sądownictwa” – dodał.

Reklamy

Rzecznik prezydenta przypomniał, że “nawet w ostatnim momencie wpadła poprawka wcześniej zgłaszana o tym, że prokuratorzy mogą zgłaszać kandydatów do KRS”. – Wszystkie te rzeczy, na których zależało prezydentowi zostały spełnione. Zobaczymy, jeszcze prace senackie i na koniec decyzja prezydenta – mówił Łapiński.

W piątek Sejm uchwalił dwie ustawy wprowadzające zmiany w funkcjonowaniu KRS i SN. Ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Czy dojdzie do protestów społecznych? Pierwsze zapowiedziane są na wtorek.

Źródło: Radio ZET

Poprzedni artykułTVP będzie miała poważne kłopoty? Odmowa emisji reklamy książki o Kurskim i Kaczyńskim
Następny artykułWściekłość Kaczyńskiego. Jest fatalnie odbierany przez ludzi