24 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKolejne podwyżki przed nami. Wszystko przez nowy podatek który wprowadza PiS

Kolejne podwyżki przed nami. Wszystko przez nowy podatek który wprowadza PiS

W Polsce pojawi się podatek katastralny, czyli od wartości nieruchomości. Będzie obejmował na razie tylko nieruchomości komercyjne, czyli centra handlowe, domy towarowe, butiki, etc. Eksperci przewidują, że koszty poniosą konsumenci – donosi gazeta Fakt.

Nowy podatek dotyczy komercyjnych budynków handlowo-usługowych lub biurowych, który wartość początkowa wynosi ponad 10 mln zł. Stawka podatku wynosi rocznie 0,42 proc. nadwyżki ponad tę kwotę. Jak to będzie dokładnie działać? Jeśli nieruchomość będzie warta 11 mln zł, to podatek trzeba będzie zapłacić od 1 mln zł i wyniesie 4200 zł. Jeśli zaś budynek będzie wart np. 20 mln zł, to podatek trzeba będzie zapłacić od 10 mln zł i wyniesie on 42 000 zł.

Reklamy

Podatek nie będzie naliczany od nieruchomości, które są wykorzystywane wyłącznie lub głównie przez podatnika. Np. jeśli firma kupi sobie biurowiec do prowadzenia swojej działalności, to nie będzie musiała go płacić. Jednak jeśli ta firma kupi biurowiec i zajmie w nim np. 20 proc. przestrzeni, a resztę wynajmie innym, to podatek będzie już obowiązkiem.

Obawy niektórych budzi fakt, że jeśli zdarzy się tak, że działalność przyniesie straty, to podatnik i tak będzie musiał opłacić daninę. Nie ma prawa do jej odliczenia, czy odroczenia.

Źródło: Fakt

Musisz o tym wiedzieć!