Komisja Europejska po raz pierwszy w historii przygotowuje się do wdrożenia postępowania w oparciu o art. 7 traktatów unijnych z powodu „jednoznacznego niebezpieczeństwa poważnego naruszenia praworządności” – donosi niemiecki „Sueddeutsche Zeitung”. W ocenie dziennika, „Unia Europejska znajduje się krótko przed eskalacją konfliktu z krajem członkowskim Polską na niespotykaną dotychczas skalę”.

Decyzja ma zapaść w środę, jeżeli nowy premier Polski Mateusz Morawiecki w konflikcie o polski wymiar sprawiedliwości nie obieca zmiany stanowiska. Dziennik zaznacza jednak, że uznał on postępowanie przeciwko Polsce za „niesprawiedliwe”. Postępowanie o stwierdzenie ryzyka poważnego naruszenia wartości podejmują państwa członkowskie większością czterech piątych głosów. „Sueddeutsche Zeitung” twierdzi, że zebranie takiej większości jest możliwe. Zwraca też uwagę, że jeszcze żaden kraj Unii nie został w taki sposób „postawiony pod pręgierzem”. Kara wobec Polski oceniana jest jako „dotkliwa”.

Reklamy

W czwartek wieczorem, po kilkunastu godzinach, Senat zakończył debatę nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym. Przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP.

Źródło: Wirtualna Polska

Poprzedni artykułKukiełkowy teatr Kaczyńskiego. Wpadka posła PiS
Następny artykułŻenujące! Morawiecki wyjechał przed zakończeniem unijnego szczytu bo spieszył się na partyjną imprezę PiS