KRRiT w strachu po fatalnej decyzji. Czy Kaczyński odwoła Kołodziejskiego?

Popłoch w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Decyzję rada krytykuje nie tylko świat, ale także sam prezes PiS. jak donosi portal wirtualnemedia Rada jest gotowa spotkać się z przedstawicielami TVN, i radzi stacji jak odwołać się od decyzji.

Nie milkną echa kary nałożonej przez KRRIT na TVN24 gigantycznej kary prawie 1,5 mln zł za relacje wydarzeń w Sejmie w grudniu 2016 roku. W ocenie KRRiT, telewizja TVN24 miała naruszyć ustawę o radiofonii i telewizji poprzez “propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu”.
Karę dla TVN24 od kilku dni ostro krytykują nie tylko polskie i światowe media, ale także różne organizacje. Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreśla, że działanie KRRiT stanowi poważną ingerencję w wolność słowa. Z kolei Towarzystwo Dziennikarskie podkreśla, że ostatnie działania KRRIT to nowa jakość w walce władzy państwowej z krytycznymi wobec niej mediami i ostrzega, że kolejnym krokiem będzie odbieranie koncesji.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Sprawą zainteresowała się także amerykańska dyplomacja, która w oświadczeniu krytycznie oceniła nałożenie kary na TVN24. Amerykanie przypomnieli, że “wolne i niezależne media są jednym z głównych filarów demokratycznego państwa”. W ich ocenie, decyzja KRRiT “zdaje się podkopywać i ingerować w wolność mediów w Polsce, kraju, który jest naszym bliskim sojusznikiem”. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego stwierdził, że “karanie prywatnej telewizji za relacjonowanie protestów w parlamencie jest absolutnie nieakceptowalne”.

Okazuje się, że skala krytyki Polski przerosła samą partię rządzącą. Jak podaje Wirtualna Polska, na KRRiT wściekły był sam prezes PiS Jarosław Kaczyński, który “chciał natychmiast ich wszystkich odwołać”. Swojej decyzji wystraszyła się sama Rada. Niestety nie może cofnąć kary, ale w kolejnym oświadczeniu radzi telewizji TVN co ma uczynić, by się odwołać. Rada podkreśla, że na tym etapie polskie prawo przewiduje również instytucję ugody.

Źródło: wirtualnemedia