“Dla burzycieli demokratycznego państwa prawnego, jakim jest w konstytucji Rzeczpospolita Polska, nie ma żadnego usprawiedliwienia ani prawnego, ani moralnego” – oświadczyła w piątek I prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf donosi portal TVN24.

To reakcja I prezes SN na uchwalenie przez parlament i podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Reklamy

“Ostrzegam przed łamaniem umowy społecznej jaką jest Konstytucja. Jest to ścieżka nad przepaścią, w którą może spaść cały Naród” – napisała w swoim oświadczeniu Małgorzata Gersdorf, która podkreśliła, że “trzeba (…) stale pamiętać, że nikt, kto wygrywa demokratyczne wybory, nie rządzi tylko w imieniu swoich wyborców, ale w imieniu wszystkich obywateli”. “Nikomu też nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych organów państwa. Tak postępuje tylko okupant” – podkreśliła I prezes SN. Dodała również, że “w państwie leżącym w sercu Europy, przy pomocy ustaw będących tylko pozorem prawa, usuwa się ze stanowiska I prezesa SN, urzędującą głowę najwyższego organu sądowniczego, przed końcem konstytucyjnie wyznaczonej kadencji”. “Jest to zamach na strukturę jednego z najważniejszych organów państwa” – oceniła.

Oświadczenie I prezes SN ma także wersję angielskojęzyczną i będzie rozesłane do głównych polskich i światowych mediów.

Źródło: tvn24

Poprzedni artykułCzy to już zagrożenie życia i zdrowia pacjentów? Minister chce, by lekarze pracowali w wielu miejscach jednocześnie!
Następny artykułSzokujące wyznanie przedstawiciela układu władzy. Ne wiedzą jakie będą skutki zakazu handlu w niedziele