Amerykański think tank Atlantic Council dołącza do Komisji Europejskiej, krytykującej ostatnie działania polskich władz – informuje Money.pl. Atlantic Council ostrzega przed izolacją Polski, co może zagrażać zarówno bezpieczeństwu, jak i stosunkom gospodarczym.

“Polska nie zostawiła nam wyboru” – grzmiał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, gdy ogłaszał, że zdecydowano o uruchomieniu wobec Polski art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z ustawą o sądach powszechnych. KE dała polskiemu rządowi 3 miesiące na wycofanie się z niezgodnych z konstytucją RP i prawem UE działań i wdrożenie unijnych rekomendacji.

Reklamy

Polskie władze bagatelizują wyraźny głos sprzeciwu dla swoich działań. Najważniejsi politycy PiS wskazują, że eurokraci chcą ograniczyć suwerenność Polski, strasząc konsekwencjami, do których i tak nie dojdzie, bo zablokują je sojusznicze Węgry.

Tymczasem amerykański think tank Atlantic Council, który zajmuje się sprawami bezpieczeństwa międzynarodowego, w opublikowanym oświadczeniu wskazuje na to, że polskie władze, odchodząc od demokratycznych reform, narażają kraj na izolację i poważne niebezpieczeństwo, jakie czai się zza wschodniej granicy.

“Wydaje się, że polski rząd chce powrócić do międzywojennego modelu rządzenia. W tamtym czasie represjonowano mniejszości, pozbawiając się sojuszników w momencie, gdy nadchodził kryzys. Obecne władze sprawiają wrażenie, jakby nie wyciągnęły wniosków z tamtej lekcji” – komentuje konflikt na linii Warszawa-Bruksela Stephen Blank, ekspert Atlantic Council i członek Amerykańskiej Rady Polityki Zagranicznej.

Źródło: Money.pl

Poprzedni artykułSystem opieki zdrowotnej załamuje się? Poważny problem rządu
Następny artykułGigantyczne koszty ochrony politycznych wieców Kaczyńskiego. Tysiące policjantów strzegą miesięcznic smoleńskich w Warszawie