Szef rządu Austrii nie stanie po stronie polskiego rządu w konflikcie z Unią Europejską. Polski rząd jest osamotniony i może liczyć tylko na premiera Węgier Viktora Orbana – donosi niemiecki Bild.

Zmiany w sądownictwie w Polsce napiętnowali już Amerykanie, miażdżącą opinię wydała też ONZ. Komisja Europejska uruchomiła art. 7 przeciwko Polsce w tym samym dniu, w którym prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawy, które reformują sądy w Polsce. Teraz do zmian w polskim sądownictwie odniósł się austriacki kanclerz Sebastian Kurz. W wywiadzie dla niemieckiego “Bilda” Kurz powiedział, że “praworządność i demokracja nie mogą podlegać żadnym negocjacjom”. “Tu nie może być żadnych kompromisów. Także wobec Polski” – powiedział.

Tymczsem jeszcze kilka dni temu prawica przedstawiała Austrię obok Węgier jako naszego obrońcę.

Reklamy

Unia Europejska zastosowała kiedyś sankcje wobec Austrii. Było to po wyborach wygranych w tym kraju przez nieżyjącego populistę Jorge Haidera i jego Partię Wolności (FPÖ). W związku z sankcjami nastroje anty-europejskie i popularność prawicy w Austrii tylko się wzmocniły, dlatego Unia wycofała się z sankcji. Sebastian Kurz – nowy kanclerz Austrii – ma 31 lat i jest najmłodszym szefem rządu w Europie, który tworzy koalicja Austriackiej Partii Ludowej z Austriacką Partią Wolności.

Źródło: Bild, Na temat

Poprzedni artykułGigantyczne koszty ochrony politycznych wieców Kaczyńskiego. Tysiące policjantów strzegą miesięcznic smoleńskich w Warszawie
Następny artykułProfesor Bralczyk lubi wystąpienia niektórych polityków, w tym prezesa PSL.