20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieTo Rydzyk stoi za karą dla TVN? Naciski na KRRiT były bardzo...

To Rydzyk stoi za karą dla TVN? Naciski na KRRiT były bardzo duże.

Szef KRRiT Witold Kołodziejski wahał się w sprawie ukarania TVN 24 za zeszłoroczne relacje z Sejmu i spod Sejmu. Przesądziły naciski środowiska związanego z o. Rydzykiem – informuje Gazeta Wyborcza.

Decyzja o ukaraniu TVN 24 zapadła na posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 7 grudnia, a została ogłoszona cztery dni później. Stacja musi zapłacić 1 479 000 zł za „propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu”.

Reklamy

Chodziło o wydarzenia z 16 grudnia 2016 r., które prezes PiS Jarosław Kaczyński nazywa „puczem”. Po wykluczeniu z obrad Sejmu posła PO Michała Szczerby opozycja zablokowała mównicę, marszałek Marek Kuchciński przeniósł posiedzenie do Sali Kolumnowej i mimo szeregu wątpliwości, np. w sprawie kworum, PiS przegłosował tam ustawę budżetową. Pod parlamentem protestowały tysiące ludzi, a policja siłą usuwała ich z drogi, by posłowie PiS mogli wyjechać z Sejmu.

 

KRRiT to ciało konstytucyjne, które stoi na straży wolności słowa. Jesienią zeszłego roku PiS przejął ją w całości. Parlament powołał do Rady Witolda Kołodziejskiego, Teresę Bochwic i Elżbietę Więcławską-Sauk, a prezydent Andrzej Duda Janusza Kaweckiego i Andrzeja Sabatowskiego.

Podczas głosowania nad karą dla TVN 24 nie było Sabatowskiego. Pozostała czwórka była za. Jednak narady w sprawie TVN 24 trwały prawie dziewięć miesięcy. Opinia Hanny Karp, ekspertki KRRiT oraz wykładowczyni założonej przez ojca Rydzyka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, była gotowa już w marcu.

Ta zwłoka bardzo zirytowała o. Rydzyka, co w czerwcu wytknął Kaweckiemu na antenie Radia Maryja. „Liczyłem, że KRRiT będzie lepsza, musi działać szybciej” – powiedział w czerwcu o. Rydzyk na antenie Radia Maryja.

 

Ukaranie TVN gorąco popierała też Teresa Bochwic, stała komentatorka Telewizji Republika i „Gazety Polskiej Codziennie”. W Polskim Radiu tłumacząc karę dla TVN 24, mówiła, że „Krajowa Rada wielokrotnie ostrzegała TVN przed nadużyciami. Mamy prawo do oceny – w naszej ocenie te materiały zagrażały bezpieczeństwu i nosiły znamiona mowy nienawiści. Jesteśmy organem niezależnym i podejmujemy decyzję bez nacisków”.

Po ogłoszeniu kary na TVN 24 wybuchł międzynarodowy skandal. Ostro skrytykował ją Departament Stanu USA, bo właścicielem TVN jest amerykański koncern: „Ta decyzja podkopuje wolność mediów w Polsce”.

Teraz KRRiT sugeruje, że jej decyzja jest „odwracalna”, a Kołodziejski osobiście już dwa razy spotkał się z zarządem TVN, zapowiedziane są kolejne negocjacje. A stacja zapowiedziała skargę do sądu. Musi jednak wpłacić 1 479 000 zł do budżetu państwa. Chyba że odwołując się od decyzji Rady, złoży prośbę o zawieszenie kary. Spółka odmawia informacji, czy to zrobi.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Musisz o tym wiedzieć!