[Counter-Box id="1"]

Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło uczcić 100. rocznicę niepodległości, monumentami. Pomniki w formie kolumn miały stanąć w miejscach szczególnych dla historii Polski. Jak podaje rmf24.pl, konkurs na projekt artystyczno-architektoniczny kolumny zakończył się jednak fiaskiem. Żadna ze zgłoszonych siedmiu prac nie uzyskała minimum punktów.

Program “Kolumny niepodległości” Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło w październiku ubiegłego roku. W jego ramach w Polsce miało powstać 100 “okolicznościowych memoriałów w formie kolumn”. Miały być odsłonięte w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Reklamy

Koordynatorem projektu został Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON, który podczas ogłaszania konkursu MON na projekt monumentu mówił: “Naszą ideą jest stworzenie w Polsce społecznego ruchu na rzecz świętowania niepodległości i radości z jej odzyskania.”

Inicjatorami budowy kolumn mogły być zarówno samorządy, jak też osoby fizyczne lub prawne, w tym harcerze i stowarzyszenia proobronne.

Termin zgłaszania prac do konkursu upłynął w ubiegłym roku. “Nie wybrano żadnego projektu, bo żadna z siedmiu prac nie osiągnęła minimalnego pułapu punktów przewidzianych w regulaminie” – poinformowało rmf24.pl. Dwóch projektów nie przyjęto, pięć pozostałych otrzymało od 10 do 45 punktów, podczas gdy wymagane minimum to 60 punktów.

Prace oceniał 10-osobowy sąd konkursowy, którym kierował dyrektor Sławomir Frątczak z MON. Polsat zapytał MON, czy będzie nowy konkurs, ale do tej pory dziennikarze nie uzyskali odpowiedzi.

Szczegóły dotyczące poszczególnych etapów projektu miały być – według zapowiedzi MON – dostępne na stronie internetowej resortu. jednak na razie nie ma tam żadnych nowych informacji.

Źródło: RMF.FM, Polsat

Poprzedni artykułPatryk Jaki ma kłopoty. Komisja może skrzywdzić niewinnych ludzi?
Następny artykułInternauci obnażają polityczne zaangażowanie TVP. Telewizja Publiczna zajmuje się promocja PiS?