Patryk Jaki ma kłopoty. Komisja może skrzywdzić niewinnych ludzi?

Tysiące Polaków mogą stracić dach nad głową. Wystarczy, że ich mieszkanie stoi na gruncie, który zreprywatyzowano niezgodnie z prawem. Zostaną z kredytami do spłacenia. “To legislacyjny horror” -Dziennik Gazeta Prawna cytuje wypowiedzi ekspertów nt. projektu autorstwa PiS.

Posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej, który daje jej możliwość wywłaszczenia tysięcy rodzin. Chodzi o zapis, który pozbawia mieszkańców budynków, stojących na reprywatyzowanych nielegalnie gruntach, możliwości obrony swoich praw w sądzie. Projekt nowelizacji przewiduje, że po decyzji komisji będzie następował – niejako z automatu – wpis do ksiąg wieczystych, natomiast możliwość obrony praw mieszkańców będzie zlikwidowana.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


“To legislacyjny horror. Projektodawca chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, co chce uchwalić. Wiele osób zostanie z kredytami na głowach, za to bez mieszkań” – mówi “DGP” prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Chodzi o osoby posiadające mieszkania na gruntach, które mogły zostać sprywatyzowane niezgodnie z prawem. Przykładowo: w latach 90. ktoś nabył grunt w niejasnych okolicznościach a później szybko sprzedał go deweloperowi, który wybudował na nim osiedle. Teraz jego mieszkańcy mogą stracić mieszkania. Wystarczy, że komisja weryfikacyjna uchyli decyzję zwrotną z lat 90.

Suchej nitki na projekcie nowelizacji nie zostawia Prokuratoria Generalna. “Osoby trzecie zostaną pozbawione jakiejkolwiek ochrony prawnej w zakresie prawa własności, co w rzeczywistości będzie stanowiło ich wywłaszczenie. Skutki społeczne i finansowe takiej regulacji będą ogromne. Z dnia na dzień rodziny, które kupiły lokale mieszkalne na kredyt od osób trzecich (które z kolei nabyły je od osób, których dotyczyła uchylona decyzja reprywatyzacyjna), zostaną na podstawie tego przepisu pozbawione ich własności” – twierdzi prof. Leszek Bosek, szef PG.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna