27 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpiniePatryk Jaki ma kłopoty. Komisja może skrzywdzić niewinnych ludzi?

Patryk Jaki ma kłopoty. Komisja może skrzywdzić niewinnych ludzi?

Tysiące Polaków mogą stracić dach nad głową. Wystarczy, że ich mieszkanie stoi na gruncie, który zreprywatyzowano niezgodnie z prawem. Zostaną z kredytami do spłacenia. „To legislacyjny horror” -Dziennik Gazeta Prawna cytuje wypowiedzi ekspertów nt. projektu autorstwa PiS.

Posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej, który daje jej możliwość wywłaszczenia tysięcy rodzin. Chodzi o zapis, który pozbawia mieszkańców budynków, stojących na reprywatyzowanych nielegalnie gruntach, możliwości obrony swoich praw w sądzie. Projekt nowelizacji przewiduje, że po decyzji komisji będzie następował – niejako z automatu – wpis do ksiąg wieczystych, natomiast możliwość obrony praw mieszkańców będzie zlikwidowana.

Reklamy

„To legislacyjny horror. Projektodawca chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, co chce uchwalić. Wiele osób zostanie z kredytami na głowach, za to bez mieszkań” – mówi „DGP” prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Chodzi o osoby posiadające mieszkania na gruntach, które mogły zostać sprywatyzowane niezgodnie z prawem. Przykładowo: w latach 90. ktoś nabył grunt w niejasnych okolicznościach a później szybko sprzedał go deweloperowi, który wybudował na nim osiedle. Teraz jego mieszkańcy mogą stracić mieszkania. Wystarczy, że komisja weryfikacyjna uchyli decyzję zwrotną z lat 90.

Suchej nitki na projekcie nowelizacji nie zostawia Prokuratoria Generalna. „Osoby trzecie zostaną pozbawione jakiejkolwiek ochrony prawnej w zakresie prawa własności, co w rzeczywistości będzie stanowiło ich wywłaszczenie. Skutki społeczne i finansowe takiej regulacji będą ogromne. Z dnia na dzień rodziny, które kupiły lokale mieszkalne na kredyt od osób trzecich (które z kolei nabyły je od osób, których dotyczyła uchylona decyzja reprywatyzacyjna), zostaną na podstawie tego przepisu pozbawione ich własności” – twierdzi prof. Leszek Bosek, szef PG.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Musisz o tym wiedzieć!