Wynagrodzenie za pomoc policji, Agencji Wywiadu, ABW czy CBA, nie będzie opodatkowane – podaje Gazeta Wyborcza. Ta nowość podatkowa, zdaniem rządu, “ma zachęcić obywateli do współpracy ze służbami”.

Do tej pory wynagrodzenie za pomaganie policji, fiskusowi, straży granicznej, czy służbom państwowym takim jak: ABW, CBA, SWW czy Agencja Wywiadu było zgodnie z artykułem 30 ust. 1 pkt 5 obłożone 20-proc. podatkiem zryczałtowanym. Teraz rząd postanowił to zmienić. Przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatkach dochodowych, w którym krótko mówiąc z ustawy o PIT wykreślił przepis zawarty w art. 30 ust. 1 pkt 5.

Reklamy

Na dodatek do katalogu zwolnień, który liczy blisko 150 pozycji, dopisał nowe. Napisał, że wolne od podatku są wynagrodzenia za udzielanie pomocy służbom państwowym, wypłacane z funduszy operacyjnych tych służb.

 

“Dane pokazują, że w zdecydowanej większości przypadków osoba udzielająca pomocy organom otrzymuje wypłaty od 12 zł do 1000 zł” – czytamy w uzasadnieniu projektu. “Zatem kwoty podatku odprowadzane od takich sum są niewielkie” – dodają autorzy pomysłu uzasadniając likwidację opodatkowania wynagrodzeń za pomoc służbom.

Nie ukrywają jednak także innej intencji. “Likwidacja obowiązku podatkowego zwiększy wysokość otrzymywanego świadczenia przez osoby współpracujące z tymi organami, co może zachęcić do wspierania działań tych jednostek” – twierdzą otwarcie.

Czyż nie jest to zachęcanie do donosicielstwa?

Źródło: Gazeta Wyborcza

Poprzedni artykułTVP traci widzów na potęgę. Ludzie mają dość nachalnej i tępej propagandy?
Następny artykułPiS chce powołania Ministerstwa Propagandy? Eksperci nie mają wątpliwości