Plac Lecha Kaczyńskiego znów ma być placem Zwycięstwa! Rada Miejska w Łodzi podjęła uchwałę o zmianie nazwy placu Lecha Kaczyńskiego na plac Zwycięstwa informuje Express ilustrowany.

Projekt uchwały poparli radni koalicji PO-SLD (25 głosów), przeciw byli radni PiS (12 głosów). Nowa nazwa placu, choć brzmi tak samo jak nazwa, jaką ten plac nosił przed 1 stycznia 2018 r., to nie jest ta samą nazwą. Wcześniej ten plac upamiętniał zwycięstwo nad faszyzmem w 1945 r. w II wojnie światowej, a teraz została nadana na pamiątkę zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej 1920-1921 r. Nowa nazwa ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od opublikowania uchwały w Dzienniku Uchwał Województwa Łódzkiego.

Reklamy

Nie wiadomo jednak czy do tego dojdzie. Bowiem od 6 stycznia zacznie obowiązywać ustawa nakazująca uzyskanie zgody IPN i wojewody na zmianę nazw ulic, które zostały wcześniej zmienione na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. A właśnie na tej podstawie wojewoda łódzki Zbigniew Rau wydał zarządzenie o zmianie nazwy placu Zwycięstwa na plac Lecha Kaczyńskiego.

Źródło: Express ilustrowany

Poprzedni artykułMorawiecki nie rządzi samodzielnie. W sprawie zmian w rządzie czeka na instrukcje z Nowogrodzkiej
Następny artykułProfesor zwraca medal Dudzie. W proteście przeciwko niszczeniu Polski