PiS okłamał społeczeństwo w sprawie emerytur? Są o wiele niższe niż zapowiadali!

Po reformie skracającej wiek emerytalny w 2017 roku przeciętne świadczenie dla kobiet miało wynieść 1786 zł, a dla mężczyzn – 3117 zł (brutto). W rzeczywistości okazały się znacznie niższe informuje Fakt powołując się na najnowsze dane ZUS, które pokazują, że obliczenia rządu były na wyrost.

Skrócenie wieku emerytalnego dla kobiet (do 60 lat ) i mężczyzn (do 65 lat) miało skutkować obniżeniem świadczeń – pisaliśmy o tym w Wirtualnej Polsce już w 2015 roku. Niższych świadczeń oczekiwali także rządzący, którzy reformę przeprowadzili Jednak, jak zauważa poniedziałkowy „Fakt”, różnica między rządowymi prognozami a wypłacanymi emeryturami jest ogromna.

Z obliczeń rządu przedstawionych podczas sejmowych prac nad zmianami wieku emerytalnego wynikało, że po zmianach w 2017 roku średnie świadczenie dla osób, które zdecydują się przejść na emeryturę, wyniesie 1786 zł w przypadku kobiet i 3117 zł w przypadku mężczyzn (obie kwoty brutto). Tymczasem najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że obliczenia te były na wyrost, a świadczenia, jakie otrzymują Polacy, są znacznie niższe.

W przypadku kobiet to 1614 zł, a w przypadku mężczyzn 2700 zł. Dlaczego emerytury wypłacane Polakom po reformie są niższe, niż pierwotnie zakładano? Jak tłumaczy „Faktowi” prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, świadczenia byłyby wyższe, gdyby więcej osób, które o nie wnioskują, było przed wystąpieniem o emeryturę aktywnych zawodowo, bo o wysokości emerytury decydują składki płacone przez całe zawodowe życie.

Z przytaczanych przez dziennik danych ZUS wynika, że ponad połowa osób, które wystąpiły o emeryturę w ostatnich trzech miesiącach 2017 roku, przed złożeniem wniosku nie było zatrudnionych (to bezrobotni albo osoby, które odbierały rentę lub świadczenie przedemerytalne). Pozostałe 55 tys. osób nie pobierało żadnych świadczeń i nie odprowadzało składek.

Źródło: Fakt

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Darek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darek
Gość
Darek

Okłamali nie po raz pierwszy i nie ostatni. Sondaże są wysokie czyli Polacy nie chcą wysokich emerytur