20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKolejny dowód na upolitycznienie prokuratury. Nawoływanie do wieszania niektórych polityków przejdzie bezkarnie?

Kolejny dowód na upolitycznienie prokuratury. Nawoływanie do wieszania niektórych polityków przejdzie bezkarnie?

„Nie było gróźb karalnych, była manifestacja poglądów politycznych” – uznała łomżyńska prokuratura rejonowa i odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wpisu w mediach społecznościowych, zawierającego zdanie: „dostawić szubienice i powiesić całe PO”.

Pod koniec listopada ub. roku zawiadomienie o takim wpisie złożyła łomżyńska Platforma Obywatelska. Napisała w nim, że kilka dni wcześniej radny z Nowogrodu Karol Wyszyński, który otrzymał mandat z listy PiS, zamieścił na swoim koncie twitterowym wpis o treści: „Zgadzam się z tym. Potrzebna reakcja. Dostawić szubienice i powiesić całe PO”.

Reklamy

Była to jego odpowiedź na wpis rzecznika PO Jana Grabca, dotyczący manifestacji narodowców w Katowicach. Ci na atrapach szubienic zawiesili zdjęcia europosłów PO, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce.

W swym twitterowym wpisie poseł Grabiec żądał natychmiastowej reakcji ministrów: sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji. „Zgadzam się z tym. Potrzebna reakcja. Dostawić szubienice i powiesić całe PO” – napisał w odpowiedzi Karol Wyszyński.

Do łomżyńskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie Platformy, a po kilku dniach – również Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie. Pod koniec grudnia prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Łomży Maria Kudyba, postanowienie jest nieprawomocne, przysługuje na nie zażalenie.

Policja oceniła, iż nie doszło do aktu przemocy, wpis nie był groźbą w rozumieniu prawa karnego a stanowił „wyłącznie manifestację poglądów politycznych”. Jak uzasadniła prokuratura, „domniemane groźby dotyczyły osób niezindywidualizowanych, zaś treść przekazu została sformułowana w sposób mało spersonalizowany, poprzez pewnego rodzaju nawiązanie do sympatii politycznych”.

Źródło: Polsat

Musisz o tym wiedzieć!