“Nie było gróźb karalnych, była manifestacja poglądów politycznych” – uznała łomżyńska prokuratura rejonowa i odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wpisu w mediach społecznościowych, zawierającego zdanie: “dostawić szubienice i powiesić całe PO”.

Pod koniec listopada ub. roku zawiadomienie o takim wpisie złożyła łomżyńska Platforma Obywatelska. Napisała w nim, że kilka dni wcześniej radny z Nowogrodu Karol Wyszyński, który otrzymał mandat z listy PiS, zamieścił na swoim koncie twitterowym wpis o treści: “Zgadzam się z tym. Potrzebna reakcja. Dostawić szubienice i powiesić całe PO”.

Reklamy

Była to jego odpowiedź na wpis rzecznika PO Jana Grabca, dotyczący manifestacji narodowców w Katowicach. Ci na atrapach szubienic zawiesili zdjęcia europosłów PO, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce.

W swym twitterowym wpisie poseł Grabiec żądał natychmiastowej reakcji ministrów: sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji. “Zgadzam się z tym. Potrzebna reakcja. Dostawić szubienice i powiesić całe PO” – napisał w odpowiedzi Karol Wyszyński.

Do łomżyńskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie Platformy, a po kilku dniach – również Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie. Pod koniec grudnia prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Łomży Maria Kudyba, postanowienie jest nieprawomocne, przysługuje na nie zażalenie.

Policja oceniła, iż nie doszło do aktu przemocy, wpis nie był groźbą w rozumieniu prawa karnego a stanowił “wyłącznie manifestację poglądów politycznych”. Jak uzasadniła prokuratura, “domniemane groźby dotyczyły osób niezindywidualizowanych, zaś treść przekazu została sformułowana w sposób mało spersonalizowany, poprzez pewnego rodzaju nawiązanie do sympatii politycznych”.

Źródło: Polsat

Poprzedni artykułPiS rozdał sobie miliony złotych nagród. Dla swoich ministrów i urzędników.
Następny artykułZemsta rządu na mieszkańcach Mazowsza? Chcą zlikwidować lotnisko w Modlinie