PiSowska władza zabrania lekcji historii w muzeum II wojny światowej. Szokujący list nauczyciela

Nauczyciel licealny z Gdańska próbował w grudniu przeprowadzić lekcję na terenie wystawy głównej MIIWŚ  jednak ochroniarz mu zabronił, powołując się na nowe zasady. O sprawie informuje portal Gdańsk. MIIWŚ potwierdza: nauczyciele nie mają prawa oprowadzić klas po wystawie, trzeba korzystać z pomocy profesjonalnego przewodnika.

Portal gdansk.pl dotarł do relacji Mikołaja Wysieckiego, nauczyciela historii z Zespołu Szkół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 33 przy ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku. Nauczyciel historii opublikował ją na Facebooku:

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Cenzura w Muzeum II Wojny Światowej? Od początku otwarcia Muzeum pojawiam się w nim co jakiś czas – z uczniami i bez. Dzisiaj 19.12 [19 grudnia – red.] pojawiłem się w MIIWŚ z uczniami. Myślę sobie – przerabiamy kampanię polską 1939 r., to świetny moment na lekcję muzealną! Nic z tych rzeczy. Moja opowieść i przybliżanie uczniom historii miały zostać przerwane kiedy oglądali “The Siege” Juliena Bryana. Przemiły Pan z ochrony obiektu, prosił żeby nie gestykulować i nic nie opowiadać uczniom, ponieważ nie jestem upoważnionym przewodnikiem (Namierzył mnie monitoring). Na mój argument, że jestem historykiem, nauczycielem i przyszedłem przeprowadzić lekcję muzealną, powiedział że jeżeli nie przestanę opowiadać będę poproszony o opuszczenie placówki.
Przykre jest, że wystawa odbiega od tego co widziałem kilka miesięcy wcześniej – film z Andrzejem Wajdą opowiadającym o Katyniu jest puszczany w formie niemej. Potężna i pobudzająca wyobraźnię zwiedzającego instalacja w części dotyczącej robotników przymusowych nie porusza się – co zdecydowanie obniża wartość poznawczą tej części MIIWŚ. Wielka szkoda, że moi uczniowie nie zdążyli zobaczyć oryginalnego filmu kończącego całą wystawę. Koleżanki i koledzy nauczyciele historii – bez przewodnika ani rusz! Nie jesteście na tyle kompetentni, żeby przybliżać historię IIWŚ swoim uczniom. 

Wysiecki powiedział portalowi, że po interwencji ochroniarza ściszył głos i dalej prowadził lekcję. Portal gdansk.pl spytał MIIWŚ o to, czemu nauczyciele nie mogą oprowadzać po muzeum i dostał odpowiedź: “Zgodnie z obowiązującym w Muzeum regulaminem do oprowadzania zwiedzających, niezależnie od tego jaką tworzą grupę, upoważnieni są wyłącznie przeszkoleni przewodnicy, którzy współpracują z Muzeum na podstawie ważnej umowy o współpracy”.

 

Źródło: gdansk.pl