Korupcja PR-owców od billboardów? CBA potwierdza nieprawidłowości przy kampanii urzędników KPRM

Prokuratura bada oświadczenia majątkowa PR-owców tworzących kampanię “Sprawiedliwe Sądy” – informuje “Rzeczpospolita”. Analiza CBA potwierdziła, że Piotr Matczuk i Anna Plakwicz, byli urzędnicy z CIR, złamali ustawę antykorupcyjną. W momencie zakładania prywatnej spółki, formalnie pracowali jeszcze w kancelarii premiera.

Piotr Matczuk i Anna Plakwicz to właściciele spółki doradczo-konsultingowej “Solvere”, która na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej opracowała kampanię billboardową “Sprawiedliwe sądy”. PFN, finansowana przez 17 państwowych spółek, miała zapłacić za produkcję materiałów reklamowych, m.in. billboardów, materiału wideo, stworzenie strony ok. 300 tys. zł.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


“Gazeta Wyborcza” ujawniła, że oboje założyli firmę jeszcze jako pracownicy Kancelarii Premiera. Plakwicz pełniła funkcję dyrektora Departamentu Obsługi Medialnej, a Matczuk kierował Centrum Informacyjnym Rządu. “Solvere” zostało wpisane do KRS 16 maja, na podstawie umowy z 8 maja. Natomiast Matczuk i Plakwicz zostali odwołani dopiero 22 maja. Tym samym byli pracownicy Kancelarii Premiera złamali ustawę antykorupcyjną, która zabrania urzędnikom państwowym posiadania powyżej 10 proc. udziałów w spółkach prawa handlowego.

Beata Szydło zleciła CBA kontrolę i choć okazało się, że wersja Gazety Wyborczej jest prawdziwa, to urzędnicy nie poniosą prawnych konsekwencji, bo ustawa antykorupcyjna ich nie przewiduje. Jedyną możliwą karą jest zwolnienie urzędnika z pracy w ciągu miesiąca od powzięcia informacji przez pracodawcę, a zarówno Matczuk, jak i Plakwicz sami odeszli z Kancelarii. Na dodatek oboje mieli zgodę przełożonego na pracę dodatkową w trakcie okresu wypowiedzenia.

Natomiast jak donosi “Rzeczpospolita” w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w listopadzie 2017 r. zostało zarejestrowane postępowanie dotyczące podania nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym złożonych przez byłego dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz byłą dyrektor Departamentu Obsługi Medialnej, tj. czynu określonego w art. 14 ust 1 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne – wyjaśnia prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sprawa jest na etapie czynności sprawdzających.

Źródło: Rzeczpospolita