Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Katowicach wydało uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec decyzji Zbigniewa Ziobry odwołujących prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych – poinformował portal Onet. Ministrowi sprawiedliwości sędziowie zarzucili arbitralność oraz brak merytorycznego uzasadnienia przy przeprowadzanych zmianach.
„Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec arbitralnego, sprzecznego z konstytucyjną zasadą trójpodziału władzy, odwoływania przez Ministra Sprawiedliwości prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych oraz powoływania w ich miejsce równie arbitralnie wyznaczonych osób, w większości niecieszących się poparciem środowiska sędziowskiego” – napisano w uchwale z 19 stycznia. Autorzy uchwały zwracają uwagę, że Zbigniew Ziobro nie dotrzymał obowiązku przedstawienia nowopowołanych prezesów zgromadzeniom i zebraniom sędziów.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Sędziowie obawiają się, że takie działania spowodują „wprowadzenie na stałe do apolitycznego dotąd sądownictwa praktyki powyborczej wymiany kadr – od której polskie sądy były wolne”. Oprócz tego sprzeciwiają się „szkalowaniu sądów i sędziów przez przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej”. „Apelujemy do wszystkich uczestników debaty publicznej o takie jej prowadzenie, aby służyła wypracowywaniu jak najlepszych rozwiązań dla wymiaru sprawiedliwości zapewniających realizację praw obywateli” – napisano w uchwale.
Sędziowie zgadzają się z potrzebą przeprowadzenia reformy sądownictwa, jednak zaniepokojeni są kierunkiem, w którym podążają te zmiany. Ich zdaniem będą one skutkować przedłużeniem postępowań i chaosem prawnym.
„Przyłączamy się do apeli Forum Współpracy Sędziów, stowarzyszeń sędziowskich, zgromadzeń i zebrań sędziów sądów powszechnych kierowanych do sędziów, aby nie brali oni aktywnego udziału w wyborach do Krajowej Rady Sądownictwa i nie kandydowali na funkcje w sądach powszechnych opróżnione w wyniku działań, które naszym zdaniem i większości prawników są sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawa” – apelują autorzy uchwały.
Źródło: Onet.pl