Reforma mieszkalnictwa. Promowanie niezaradności?

Szykują się spore zmiany dla lokatorów. Jak donosi Rzeczpospolita Rząd przygotowuje reformę wynajmu mieszkań komunalnych. Zgodnie z nią gminy będą mogły podnieść bogatym lokatorom czynsz za mieszkanie.

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu w tej sprawie. Wprowadza zmiany m.in. w ustawie o ochronie praw lokatorów oraz w kodeksie postępowania cywilnego.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Gminy będą mogły podnosić czynsz najemcom mieszkań komunalnych, gdy ich dochody przekroczą ustalone przez nie progi dochodowe. Jeśli podwyżka będzie znacząca i wyniesie 50 proc. (i więcej) aktualnej kwoty czynszu, spłata będzie mogła być rozłożona na raty.

Zmiany szykują się też w zasadach eksmisji. Po zmianach sąd nie będzie musiał przyznać nowego lokalu socjalnego, jeśli eksmitowana osoba ma inne mieszkanie albo stać ją na wynajęcie go na normalnym rynku – nawet jeśli chodzi o kobiety w ciąży czy bezrobotnego.

Jednym słowem jesteś zaradny życiowo to ciebie ukarzemy: podwyżką, a nawet eksmisją.

Źródło: Rzeczpospolita