23 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinie350 tysięcy osób straciło uprawnienia do 500 Plus, bo PiS zmienił przepisy

350 tysięcy osób straciło uprawnienia do 500 Plus, bo PiS zmienił przepisy

Blisko 350 tys. rodzin straciło pomoc finansową z programu 500 plus. Dużą część stanowią samotni rodzice i najbiedniejsze rodziny, które o kilka złotych przekroczyły próg dochodowy – informuje Polskie Stronnictwo Ludowe.

Zgodnie z przepisami na 500 zł miesięczne wsparcie na pierwsze dziecko mogą liczyć te rodziny, w których dochód na osobę nie przekraczał 800 zł. Ograniczenie w dostępie do świadczenia nastąpiło po tym, jak podniesiono płacę minimalną, natomiast nie zmieniono kwoty progu uprawniającego do otrzymywania wsparcia. teraz rodziny tracą 6000 zł. rocznie, bo przekroczyły limit dochodu o 12 złotych. Tym samym zostają bez świadczenia, choć zarabiają minimalną krajową.

Reklamy

„350 tys. dzieci nie otrzymuje już wsparcia z programu 500+. To nie jest kierunek, który my popieramy” – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak–Kamysz. Polityk uważa, że zgłaszany przez ludowców program „Złotówka za złotówkę” pozwoliłby uniknąć takich sytuacji. Podaje konkretny przykład: „Jeśli limit dochodów zostanie przekroczony o 10 złotych, rodzina dostanie wsparcie pomniejszone o te 10 złotych.”

Według wyliczeń PSL projekt złotówka za złotówkę kosztowałby około 1 mld. zł. Jeśli rząd nie wprowadzi projektu, ludowcy będą wnioskować o podwyższenie limitu dochodów na członka rodziny do 1000 złotych, bo wzrosła płaca minimalna i ceny żywności, a to ich zdaniem oznacza, że limit dochodów w programie 500+ powinien być wyższy.

Źródło: Portal samorządowy

Musisz o tym wiedzieć!