Blisko 350 tys. rodzin straciło pomoc finansową z programu 500 plus. Dużą część stanowią samotni rodzice i najbiedniejsze rodziny, które o kilka złotych przekroczyły próg dochodowy – informuje Polskie Stronnictwo Ludowe.

Zgodnie z przepisami na 500 zł miesięczne wsparcie na pierwsze dziecko mogą liczyć te rodziny, w których dochód na osobę nie przekraczał 800 zł. Ograniczenie w dostępie do świadczenia nastąpiło po tym, jak podniesiono płacę minimalną, natomiast nie zmieniono kwoty progu uprawniającego do otrzymywania wsparcia. teraz rodziny tracą 6000 zł. rocznie, bo przekroczyły limit dochodu o 12 złotych. Tym samym zostają bez świadczenia, choć zarabiają minimalną krajową.

Reklamy

“350 tys. dzieci nie otrzymuje już wsparcia z programu 500+. To nie jest kierunek, który my popieramy” – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak–Kamysz. Polityk uważa, że zgłaszany przez ludowców program “Złotówka za złotówkę” pozwoliłby uniknąć takich sytuacji. Podaje konkretny przykład: “Jeśli limit dochodów zostanie przekroczony o 10 złotych, rodzina dostanie wsparcie pomniejszone o te 10 złotych.”

Według wyliczeń PSL projekt złotówka za złotówkę kosztowałby około 1 mld. zł. Jeśli rząd nie wprowadzi projektu, ludowcy będą wnioskować o podwyższenie limitu dochodów na członka rodziny do 1000 złotych, bo wzrosła płaca minimalna i ceny żywności, a to ich zdaniem oznacza, że limit dochodów w programie 500+ powinien być wyższy.

Źródło: Portal samorządowy

Poprzedni artykułKompromitacja Trybunału Konstytucyjnego. Na konferencję prasową nie wpuszczono części mediów
Następny artykułLos Czarneckiego przesądzony? Róża Thun wytacza proces