20 mln zł ma kosztować przebudowa studia “Wiadomości”. Wszystko z okazji 100-lecia niepodległości Polski. “Czy to nie jest niegospodarność?” – pyta wicepremiera Piotra Glińskiego poseł Paweł Pudłowski z Nowoczesnej. jego pytanie cytuje Gazeta Wyborcza.

Poseł wysłał interpelację do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Bo to resort kultury jest właścicielem spółki TVP. Wicepremierowi Glińskiemu zadano dwa pytania:

Reklamy
  1. Dlaczego TVP, finansowana obecnie w znacznej części w trybie awaryjnym ze środków budżetu państwa, przeznacza tak znaczne środki na inwestycję w budynku, który ma być użytkowany przejściowo, do czasu budowy obiektu docelowego? Czy walne zgromadzenie akcjonariuszy popiera ten wydatek, czy nie jest on przejawem niegospodarności?
  2. Dlaczego, mimo oczywistej potrzeby budowy nowej siedziby programów informacyjnych, zarząd TVP nie kontynuował w 2016 i 2017 r. prac związanych z inwestycją przy Woronicza, co obecnie skutkuje nieracjonalnym wydatkiem na modernizację starego budynku?

Prezes TVP Jacek Kurski budowę nowego studia zapowiedział pod koniec zeszłego roku. Ujawnił, że będzie mieć powierzchnię 240 m kw., a budowa pochłonie ok. 20 mln zł.

24 stycznia spółka ogłosiła przetarg w trybie zamówienia publicznego na “Roboty budowlane obejmujące przebudowę dawnej Hali Obróbki Taśmy na potrzeby studia produkcji telewizyjnej znajdującej się w kompleksie budynków TVP SA przy pl. Powstańców W-wy 7. Przedmiotem zamówienia są roboty budowlane obejmujące przebudowę dawnej Hali Obróbki Taśmy na potrzeby studia produkcji telewizyjnej, znajdującej się w kompleksie budynków Telewizji Polskiej SA przy pl. Powstańców Warszawy 7”.

Sęk w tym, że prezes zapowiedział budowę nowej siedziby programów przy ul. Woronicza, czyli w głównej siedzibie TVP. Ma ono być gotowe do 2020 r.

Decyzja, by programy informacyjne były nadawane ze studia przy Woronicza zapadła jeszcze w 2014 r., kiedy na czele TVP stał Juliusz Braun. Studio przy Woronicza miało być częściowo sfinansowane z pieniędzy ze sprzedaży działki i budynku przy pl. Powstańców.

Poseł Pudłowski w interpelacji zwraca uwagę na to, że prezes Kurski wydatek 20 mln zł “uzasadnia w publicznych wypowiedziach przypadającym w bieżącym roku 100-leciem niepodległości i potrzebą nadawania programów informacyjnych z nową oprawą”.

Sytuacja TVP jest bez precedensu. Spółka ma problemy finansowe, a ratuje ją rząd, bo daje kredyt na 800 mln zł z Funduszu Reprywatyzacyjnego i ponad 900 mln zł wprost z budżetu jako wyrównanie strat abonamentowych.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Poprzedni artykułCenzura w TVP? Zdjęto z anteny program z udziałem posłanki Joanny Muchy
Następny artykułDyletanci z PiS nie potrafią nawet dobrze napisać ustawy? Błąd uniemożliwia sprzedaż w samolotach i pociągach