PiS jednak zamieszany w aferę reprywatyzacyjną? Są nowe doniesienia

Calculator, pencil and stock index reports.

“Oczekujemy szybkich odpowiedzi na doniesienia medialne na temat powiązań między politykami PiS odpowiedzialnymi za nadzór nad specsłużbami a zatrzymanym w sprawie afery reprywatyzacyjnej Jakubem R.” – powiedzieli w sobotę politycy PO i zapowiedzieli wniosek o zbadanie sprawy przez komisję weryfikacyjną.

Chodzi o doniesienia “Gazety Wyborczej”, w której ukazał się duży artykuł opisujący zarzuty stawiane przez siedzącego w areszcie R. Kamińskiemu, Wąsikowi i szefowi CBA Ernestowi Bejdzie. Według gazety, w korespondencji przemycanej z aresztu śledczego we Wrocławiu były wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami pisze m.in. o wieloletniej znajomości z tymi trzema związanymi z PiS urzędnikami.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


“Czy pan Jakub R. był rzeczywiście ich kolegą, czy pan Mariusz Kamiński w 2009 r. zajmował się reprywatyzacją, jakie miał interesy z Jakubem R., oraz czy prawdą jest, że pan Wąsik po roku 2010 zapowiadał, że PiS chce mieć swoją kancelarię, która będzie się zajmowała skupem roszczeń i przejmowaniem nieruchomości warszawskich, w czym miał im pomagać Jakub R.?” – pytał Kropiwnicki.

Z kolei szef warszawskich struktur Platformy Marcin Kierwiński przekonywał, że informacje opublikowane przez “Wyborczą” wskazują, że Mariusz Kamiński będąc szefem CBA “miał wiedzę na temat tego, co dzieje się w sprawach reprywatyzacji, miał wiedzę i tą wiedzą się nie podzielił”. Zwrócił przy tym uwagę, że Jakub R., choć jest jednym z podejrzanych w sprawie reprywatyzacji, nie był jeszcze przesłuchiwany przez komisję weryfikacyjną.

Do słów polityka Platformy odniosła się na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

W tekście zatytułowanym “Jakub R. oskarża służby PiS” “Gazeta Wyborcza” napisała: “Najważniejsze tezy Jakuba R. są następujące: poprzez swojego brata Marcina od lat zna Kamińskiego, Wąsika i Bejdę, łączyły ich bliskie relacje towarzyskie; gdy w latach 2005-09 Kamiński z Wąsikiem kierowali CBA, Wąsik namawiał Jakuba R. do zbierania materiałów o nieprawidłowościach w związku z warszawskimi nieruchomościami; kiedy w czasach rządów PO-PSL Wąsik działał w opozycji i był szefem radnych PiS w Warszawie, chciał od Jakuba R. dostępu do informacji o roszczeniach ws. przedwojennych nieruchomości znacjonalizowanych tzw. dekretem Bieruta. Jakub R. miał usłyszeć od Wąsika, że w planach jest powołanie kancelarii, która weszłaby na rynek roszczeń i finansowała partię”.

Źródło: Gazeta Wyborcza