[Counter-Box id="1"]

Szokujące dane GUS. Aktywność zawodowa młodych kobiet w Polsce spadła do najniższego poziomu od co najmniej 19 lat. Dane pokazują również, jak zaskakująco niski jest poziom aktywności wśród rodzin z jednym dzieckiem pobierających świadczenie Rodzina 500 plus.

Na te dane trzeba było czekać blisko dwa lata. Chodziło o zbadanie wpływu programu Rodzina 500 plus na rynek pracy. Wyniki pokazują, ze konieczna jest reforma. W obecnym stanie 500+ zachęca do bierności zawodowej.

Reklamy

Współczynnik aktywności zawodowej to niezwykle ważna miara rynku pracy. Pokazuje, jaki odsetek osób pracuje lub jest chętny do pojęcia zarobkowego zajęcia w stosunku do populacji w danym przedziale wiekowym. Jego niska wartości sugeruje poważne problemy strukturalne na rynku pracy. W przyszłości może się również przełożyć na niezwykle niskie świadczenia emerytalne, które obniżą jakość życia na starość lub zwiększą koszty funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych.

Według danych za III kwartał 2017 r. aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 lata spadła do najniższego poziomu od 2003 r. i wynosi 74,2 proc. GUS udostępnił też dane dotyczące aktywności zawodowej wśród rodzin pobierających świadczenie Rodzina 500 plus. Okazuje się, że aktywność zawodowa rodziców w gospodarstwach domowych, gdzie pobierane jest świadczenie na pierwsze i jedyne dziecko, wynosi średnio tylko 69,7 proc. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, gdzie 500+ nie jest otrzymywane, aktywność zawodowa jest nieporównywalnie większa i wynosi 89 proc.

Zdaniem specjalistów ponad 30-procentowy współczynnik bierności zawodowej wśród rodzin pobierających 500+ na jedno dziecko może oznaczać, że ok 350-400 tys. dorosłych wychowujących jedno dziecko nie ma pracy oraz jej nie szuka, a dostaje świadczenie 500+.

Specjaliści twierdzą, że brak podniesienia kryterium dochodowego w programie 500 plus lub zachęt podatkowych do podjęcia zatrudnienia wśród najsłabiej sytuowanych rodzin będzie utrwalać ich bierność zawodową. W rezultacie 500 plus zamiast poprawić sytuację finansową tych gospodarstw domowych zacznie działać w przeciwnym kierunku.

Czy na pewno o to chodzi rządzącym?

Źródło: Forsal.pl

Poprzedni artykułNagroda za kolejki do lekarzy? Blisko 50 tysięcy złotych odprawy dla Radziwiłła
Następny artykułZiobro do dymisji? Plagiat we wniosku prokuratury