20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieZwolennicy władzy powielają metody propagandy z czasów komunizmu

Zwolennicy władzy powielają metody propagandy z czasów komunizmu

Dr hab. Piotr Osęka zestawił na Facebooku przykłady propagandy z marca 68′ ze współczesnymi komentarzami wokół dyplomatycznego konfliktu polsko-izraelskiego. Wnioski? Co z tego wyszło? Czasem trudno odróżnić, który tekst powstał 50 lat temu, a który obecnie.

W rozmowie z Gazetą Wyborczą naukowiec powiedział: „Chwilami mam wrażenie, jakbym przeniósł się w czasie. Mamy stałe elementy tej narracji, całe frazy w artykułach, wypowiedziach publicznych jakby żywcem wyjęte z tamtego okresu. Są one w różnym stopniu nawiązaniem i powtórzeniem, oczywiście mimowolnym, propagandy z Marca 68’.

Reklamy

Mam tu na myśli chociażby wypowiedzi różnych osób o tym, że Żydzi plują nam w twarz, albo przypominanie i koncentrowanie się na historii stosunków polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej.

To przypominanie pojawia się zwykle w jednym kontekście, z wyraźną koncentracją na bohaterstwie Polaków i nikczemności Żydów. Mamy to podane w różnych aspektach: przypomina się o 'żydowskim gestapo’, o tym, że Żydzi współuczestniczyli w Holokauście i teraz zawstydzeni własną nikczemnością zrzucają winę na Polaków. To są dokładnie te same opowieści, które mieliśmy w 1968 r. Wtedy prasa też zachłystywała się opowiadaniem o 'żydowskim gestapo’.” – powiedział Piotr Osęka, którego wpis na Facebooku krąży po sieci.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Facebook

Musisz o tym wiedzieć!