Katalog porażek rządu jest przerażający. Najwięcej ma Macierewicz?

Polski wyścig zbrojeń to dziś łańcuch niespełnionych obietnic i przykładów decyzyjnego chaosu w MON pod rządami Antoniego Macierewicza – twierdzą krytycy byłego ministra cytowani przez Rzeczpospolitą. Dziennik informuje, że na wniosek posłów opozycji na forum sejmowej Komisji Obrony Narodowej dokonano oceny stanu spraw w dziedzinie realizacji najważniejszych programów unowocześniania armii.

Z oceny wynika, że w wyjątkiem tarczy powietrznej Wisła, większość modernizacyjnych programów utknęła, a niektóre cofnięto na decyzyjnej ścieżce do czasów przed 2015 r.

Reklamy

Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. 

Inicjator zbrojeniowego remanentu w MON poseł PO Czesław Mroczek, b. wiceminister obrony ds. modernizacji armii w gabinecie Ewy Kopacz twierdzi, że tylko negocjacje z Waszyngtonem w sprawie zakupu systemu antyrakietowego Patriot udało się posunąć obecnej ekipie nieco do przodu.

 

Po przerwaniu przetargu na wielozadaniowe caracale i ogłoszeniu nowego postępowania na 8 śmigłowców dla sił specjalnych i bojowego ratownictwa, już kilkakrotnie przesuwano termin zgłaszania ofert przez producentów. Obecnie data ostatecznych zgłoszeń nie jest nawet określona.

W przypadku programu pozyskania helikopterów uderzeniowych w ramach programu Kruk sprawy utknęły w fazie przygotowań analityczno-koncepcyjnych, gdy tworzone są dopiero wymagania techniczne. Tomasz Dmitruk z Dziennika Zbrojnego.pl analityk wydatków obronnych RP wątpi, czy plan dostawy pierwszych śmigłowców uderzeniowych w 2019 roku, jest w ogóle realny.

Ślimaczy się program pozyskania informatycznego systemu zarządzania walką szczebla batalionu Rosomak BMS.

Po unieważnieniu przez ministra Macierewicza postępowania w sprawie programu budowy okrętów obrony wybrzeża Miecznik i okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min Czapla przygotowania do tej inwestycji także utknęły.

W drugim programie morskim, dotyczącym okrętów podwodnych nadal nie ma decyzji o wyborze dostawcy choć miał on nastąpić do końca… 2017 r.

Po prostu w działaniach zbrojeniowych decydentów panuje chaos.

Źródło: Rzeczpospolita