[Counter-Box id="1"]

Premier Mateusz Morawiecki pokazał swoje oświadczenie majątkowe. Posiada dwa domy, mieszkanie i oszczędności w kwocie 2,5 mln zł. Jego oświadczenie majątkowego znalazło się na stronie internetowej Kancelarii Premiera.

Oświadczenie zostało złożone zgodnie ze stanem na dzień 11 grudnia 2017 r. Wynika z niego, że Mateusz Morawiecki posiada dom o powierzchni 150 m2 na działce wielkości 0,46 ha. Do tego dochodzą zabudowania gospodarcze i letniskowe.
Premier jest również właścicielem domu o powierzchni 100 m2 na działce wielkości 3100 m2. W oświadczeniu figuruje także dokupiona w 2016 r. współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania o powierzchni ok. 300 m2).
Mateusz Morawiecki posiada także mieszkanie własnościowe o powierzchni 72,4 m2. Jego zadeklarowana wartość to 546 121 zł. Do tego dochodzi miejsce garażowe.
Dodatkowo premier posiada również współwłasność (50 proc.) segmentu w zabudowie szeregowej o powierzchni 180 m2, położonego na działce 400 m2. Oraz działki rolnej o powierzchni 2 ha. Jego majątek trwały to zabudowa kuchenna o wartości ok. 60 tys. zł oraz meble o wartości 101 tys. zł, a oszczędności to 2 mln 554 tys. zł.

Reklamy

W oświadczeniu znalazło się tez 13711 akcji banku BZ WBK, którego kiedyś był prezesem. Ich wartość została określona na kwotę 4 mln 950 tys. zł. W oświadczeniu znalazła się jednak następująca adnotacja: “wszystkie akcje, po odwołaniu z funkcji ministra rozwoju i finansów, przeznaczyłem do sprzedaży, celem pozbycia się zgodnie z wcześniejszym zobowiązaniem”. Oznacza to, że akcje zostały sprzedane na początku tego roku. Mateusz Morawiecki funkcję premiera sprawuje od 8 grudnia 2017 r. Natomiast rekonstrukcja rządu i formalne odwołanie jego samego z funkcji ministra rozwoju i finansów nastąpiło 9 stycznia tego roku.

W związku z posiadaniem akcji BZ WBK, premier otrzymał także dywidendę w 2017 r. w kwocie ok. 59 972 zł. Kwota w całości ma zostać przekazana na cele społeczne. Premier zadeklarował też, że posiada uprawnienia do akcji BZ WBK w liczbie 3857. Zadeklarował, że nie osiągnął dochodu z tego tytułu. Natomiast w komentarzu dodał, że nie posiada wiedzy, czy te uprawnienia mogą zaistnieć w praktyce. Jednocześnie wpisał, że posiada uprawnienia do akcji w wysokości ok. 350 tys. zł. W tym wypadku także nie posiada wiedzy czy te uprawnienia mogą zaistnieć w praktyce. Zadeklarował jednak, że jeśli zaistnieje niezależna od niego decyzja co do materializacji ww. uprawnień do akcji, to powstrzyma się od ich realizacji.

A my podziwiając przedsiębiorczość premiera do znudzenia przypominamy, że w grudniu średnia krajowa wynosiła 4611 złotych brutto.

Źródło: Business Insider

Poprzedni artykułMorawiecki zapomniał o pieniądzach na wybory samorządowe? Brakuje 150 milionów złotych
Następny artykułPiS chce zniszczyć prywatną opiekę medyczną. To jest chore!