Dwaj sędziowie, którzy w Suwałkach uniewinnili działaczy KOD, mają teraz poważne problemy. Jednemu grozi dyscyplinarka, drugi już dostał wytyk wpisany do akt donosi TVN24 i podaje, że sędzia, który uniewinnienie uchylił, awansował na prezesa sądu.

Nowy prezes sądu w Suwałkach Jacek Sowul nakazał ponowny proces działaczy KOD za zakłócenie otwarcia wystawy o generale Andersie, zorganizowanego w ostatnim dniu kampanii wyborczej jego córki – Anny Marii. Poprzedniczkę Sowula – prezes Danutę Poniatowską – Ziobro odwołał w czasie trwania kadencji. A oficjalny powód zmiany brzmi: – „W celu poprawienia wyników Sądu Okręgowego w Suwałkach”.

Reklamy

W kwietniu tego roku Sowul uchylił wyrok uniewinniający działaczy KOD. Zostali oni oskarżeni o zakłócenie porządku publicznego podczas otwarcia wystawy o armii generała Władysława Andersa. Według nich impreza, w której brali udział szef i wiceszef MSWiA – Mariusz Błaszczak i Jarosław Zieliński – była elementem kampanii wyborczej córki generała – Anny Marii Anders. Startowała ona wówczas, jako kandydatka PiS, w wyborach uzupełniających do Senatu.

Tymczasem Sąd Rejonowy w Suwałkach uniewinnił pięciu działaczy KOD, uznając, że impreza mogła “sprawiać wrażenie wiecu”, a jej przerwanie nie było “bezprawnym wybrykiem”. Policja odwołała się od tego wyroku, a sędzia Sowul uchylił wyrok. W uzasadnieniu powiedział m.in. – “Wolność nie jest przecież nieograniczona, gdyby tak było, przerodziłaby się w anarchię”. Jego zdaniem, dowody zgromadzone w sprawie zostały ocenione w sposób dowolny.

Dwaj sędziowie, którzy uniewinnili oskarżonych mają teraz kłopoty.

Źródło: OKO.press, TVN24, Gazeta Wyborcza.

Poprzedni artykułBezrobocie jednak rośnie! Coraz więcej Polaków bez pracy
Następny artykułWładza chce wydłużenia czasu pracy! 48h tygodniowo