20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieTakie są efekty upolitycznienia sądów przez PiS? Wyroki na zamówienie, awanse za...

Takie są efekty upolitycznienia sądów przez PiS? Wyroki na zamówienie, awanse za posłuszne wykonywane poleceń

Dwaj sędziowie, którzy w Suwałkach uniewinnili działaczy KOD, mają teraz poważne problemy. Jednemu grozi dyscyplinarka, drugi już dostał wytyk wpisany do akt donosi TVN24 i podaje, że sędzia, który uniewinnienie uchylił, awansował na prezesa sądu.

Nowy prezes sądu w Suwałkach Jacek Sowul nakazał ponowny proces działaczy KOD za zakłócenie otwarcia wystawy o generale Andersie, zorganizowanego w ostatnim dniu kampanii wyborczej jego córki – Anny Marii. Poprzedniczkę Sowula – prezes Danutę Poniatowską – Ziobro odwołał w czasie trwania kadencji. A oficjalny powód zmiany brzmi: – „W celu poprawienia wyników Sądu Okręgowego w Suwałkach”.

Reklamy

W kwietniu tego roku Sowul uchylił wyrok uniewinniający działaczy KOD. Zostali oni oskarżeni o zakłócenie porządku publicznego podczas otwarcia wystawy o armii generała Władysława Andersa. Według nich impreza, w której brali udział szef i wiceszef MSWiA – Mariusz Błaszczak i Jarosław Zieliński – była elementem kampanii wyborczej córki generała – Anny Marii Anders. Startowała ona wówczas, jako kandydatka PiS, w wyborach uzupełniających do Senatu.

Tymczasem Sąd Rejonowy w Suwałkach uniewinnił pięciu działaczy KOD, uznając, że impreza mogła „sprawiać wrażenie wiecu”, a jej przerwanie nie było „bezprawnym wybrykiem”. Policja odwołała się od tego wyroku, a sędzia Sowul uchylił wyrok. W uzasadnieniu powiedział m.in. – „Wolność nie jest przecież nieograniczona, gdyby tak było, przerodziłaby się w anarchię”. Jego zdaniem, dowody zgromadzone w sprawie zostały ocenione w sposób dowolny.

Dwaj sędziowie, którzy uniewinnili oskarżonych mają teraz kłopoty.

Źródło: OKO.press, TVN24, Gazeta Wyborcza.

Musisz o tym wiedzieć!