Szaleństwo sięga zenitu! Poseł PiS chce poprawić „Medialiony” Zofii Nałkowskiej

Poseł PiS Andrzej Melak uważa, że słynna książką Zofii Nałkowskiej „Medaliony” powinna zostać uzupełniona o dopisek. Pisarka umieściła w niej bowiem sformułowanie „polskie obozy śmierci”.

„Koniecznie trzeba tam zawrzeć dopisek, że obozy były niemieckie” – twierdzi Melak, który uważa, że książka wymaga poprawek, a powinny się nimi zająć ministerstwa edukacji i kultury. Fragment, który według Melaka wymaga wyjaśnienia brzmi:

„Nie dziesiątki tysięcy i nie setki tysięcy, ale miliony istnień człowieczych uległy przeróbce na surowiec i towar w polskich obozach śmierci. Oprócz szeroko znanych miejscowości, jak Majdanek, Oświęcim, Brzezinka, Treblinka, raz po raz odkrywamy nowe, mniej głośne.”

Poseł uważa, że książka powinna zostać wydrukowana po wzbogaceniu jej o komentarz „historyka czy innego eksperta”, ponieważ czytają ją „uczniowie i ludzie za granicą”, mogą to „źle zrozumieć”.

Poseł Melak jest świadom, że użyte przez pisarkę sformułowanie nie oznacza, że przypisuje ona Polsce odpowiedzialność za istnienie obozów koncentracyjnych, ale że był to z jej strony rodzaj skrótu myślowego w odniesieniu do lokalizacji obozów.

„Medaliony” Zofii Nałkowskiej to zbiór opowiadań, opartych o zeznania osób które przeżyły wojnę i okupację hitlerowską w Polsce. Jest to jeden z najbardziej przejmujących literackich zapisów czasów wojny i zbrodni wówczas dokonanych. Materiały do książki pisarka zebrała m.in. podczas pracy dla Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskich.

A my przypominamy, że wszyscy Polacy mieli to w lekturze i przez kilkadziesiąt lat nikomu taki komentarz nie był potrzebny.

Źródło: Rzeczpospolita

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Aldo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aldo
Gość
Aldo

Ale Czarneckiego Węgrzy nie mieli ochoty bronić. Głosowali za wywaleniem chama.