20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKompromitacja Przemysława Czarnka w sprawie Majdanka. Krytykuje go nawet Ministerstwo Kultury

Kompromitacja Przemysława Czarnka w sprawie Majdanka. Krytykuje go nawet Ministerstwo Kultury

Po ustawie IPN polski niektórzy chcą zmieniać nazwy muzeów. Zdaniem wojewody lubelskiego Państwowe Muzeum na Majdanku powinno się nazywać „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”.

Swoją propozycję Przemysław Czarnek przedstawił ministrowi kultury w specjalnym piśmie. Wojewoda zasugerował w nim, że warto rozważyć też zmianę nazwy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Odpowiedziało mu Ministerstwo Kultury.

Reklamy

„Wszystkie Pomniki Zagłady używają powszechnie sformułowań „były niemiecki, nazistowski”, „nazistowskie Niemcy”, „niemieckie obozy” itp.” – brzmi specjalny komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oświadczenie zostało opublikowane po tym, jak wojewoda lubelski zaapelował o zmianę nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. W jego opinii brakuje w niej przymiotnika „niemiecki”.

 

Na odpowiedź ministerstwa kultury nie trzeba było czekać długo. W specjalnym komunikacie resort przypomina, że w Polsce funkcjonuje osiem Pomników Zagłady. Wśród nich jest Muzeum na Majdanku w Lublinie. Przedstawiciele ministerstwa przypominają, że nazwa placówki „funkcjonuje od czasu powołania instytucji i wynika z obowiązujących przepisów prawa”.

Resort kultury podkreśla, że wszystkie Pomniki Zagłady używają powszechnie sformułowań „były niemiecki, nazistowski”, „nazistowskie Niemcy”, „niemieckie obozy” itp., a „nikt z odwiedzających te muzea nie może mieć wątpliwości kim były ofiary, a kim sprawcy Holocaustu” – czytamy w komunikacie.

Resort zaznacza też, że to muzea martyrologiczne pierwsze podjęły walkę z określeniem „polskie obozy śmierci”. „W 2012 roku wszystkie te muzea przeniosły swoje strony internetowe na domeny .eu lub .org z domen .pl, aby dodatkowo zminimalizować ryzyko błędnego kojarzenia byłych obozów z Polską” – czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo kultury podkreśla ponadto, że w fundamentalne znaczenie w tym kontekście miała zmiana nazwy „byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu” na „Auschwitz-Birkenau: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940 – 1945)” na Liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO, co nastąpiło w 2007 r. dzięki staraniom śp. Tomasza Merty, ówczesnego wiceministra KiDN, ale także m.in. przy wsparciu Izraela.

Na zakończenie resort kultury podkreśla, że wszystkim pracownikom i dyrektorom muzeów martyrologicznych w Polsce należą się „wielkie wyrazy uznania za pełną poświęcenia pracę na rzecz dokumentowania i edukacji o prawdzie nt. Holocaustu”.

Źródło: Kurier Lubelski

Musisz o tym wiedzieć!