Stowarzyszenie Sędziów Polskich “Iustitia” zaapelowało do sędziów SN, aby “pozostali na stanowiskach i piastowali zaszczytny urząd, na który zostali powołani, zgodnie ze złożonym ślubowaniem, dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej” – informuje PAP.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich “Iustitia” skierowało apel do sędziów Sądu Najwyższego w związku ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym.

“Zwracamy się do Sędziów Sądu Najwyższego z apelem, aby w poczuciu odpowiedzialności za powierzony urząd i konieczność zachowania ciągłości instytucji w 100-lecie jej działalności, pozostali na stanowiskach i piastowali zaszczytny urząd, na który zostali powołani, zgodnie ze złożonym ślubowaniem, dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej, jej obywateli oraz wymiaru sprawiedliwości” – napisano w Uchwale Zebrania Delegatów.

Reklamy

Ustawa o SN przewiduje przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia z możliwością przedłużania dalszej pracy przez prezydenta RP, dziś wiek przejścia w stan spoczynku to 70 lat. Ustawa wprowadza też m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Nowelizację ustawy o KRS i nową ustawę o SN Sejm uchwalił 8 grudnia ub.r. 15 grudnia bez poprawek przyjął je Senat. Prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy 20 grudnia, a 2 stycznia opublikowano je w Dzienniku Ustaw.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułSędziowie solidarni przeciw łamaniu konstytucji. Wiceminister sprawiedliwości usunięty z “Iustitii”
Następny artykułWładza nagradza prywatne media. Premia za wierność