[Counter-Box id="1"]

Znajoma Zbigniewa Ziobry z podstawówki kandyduje do KRS – informuje tygodnik Polityka. Zaczęła awansować w czasach „dobrej zmiany”. Do KRS zgłosił ją partner życiowy.
Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Niekonstytucyjna ustawa o KRS przerywa kadencję 15 sędziów Rady. Nowych wybierze już nie samorząd sędziowski, ale Sejm. Kandydatów mogły zgłosić grupa 25 sędziów i 2 tys. obywateli. Na 10 tys. sędziów zgłosiło się tylko 18. Każda kandydatura ma swojego pełnomocnika, który podpisuje się pod zgłoszeniem złożonym u marszałka Sejmu.

Reklamy

Do KRS kandyduje mi.n. sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka. Ze Zbigniewem Ziobrą znają się jeszcze z podstawówki w Krynicy Zdroju. Pełnomocnikiem jej kandydatury jest sędzia Dariusz Pawłyszcze, dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Prywatnie jej partner. Pawełczyk-Woicka i Pawłyszcze są parą od kilku lat. Jesienią napisali razem dla dziennika „Rzeczpospolita” tekst „Wieloosobowe składy sędziowskie a długotrwałość procesów”.

Jak podaje tygodnik Polityka Dagmara Pawełczyk-Woicka już w 2007 roku została oddelegowana z krakowskiego sądu do resortu sprawiedliwości. Od początku stycznia tego roku jest prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie.

Wg portalu OKO.press, o awans do wyższej instancji starała się aż pięć razy. Zawsze bezskutecznie, aż nastał czas Ziobry. Z Sądu Rejonowego Kraków-Podgórze chciała przejść właśnie do sądu okręgowego, któremu obecnie szefuje. Jednak wtedy KRS uznawała, że są lepsi kandydaci.

W zgłoszeniu na członka KRS, które wpłynęło do marszałka Sejmu 24 stycznia, można przeczytać, że Pawełczyk-Woicka od 2000 roku jest członkiem sędziowskiego Stowarzyszenia „Iustitia”, a od 2009 roku przez siedem lat była wiceprezes krakowskiego oddziału tego Stowarzyszenia i delegatem na zjazdy. Tymczasem 7 lutego członkowie krakowskiego oddziału „Iustiti” wykluczyli ją w tajnym głosowaniu ze swoich szeregów. „Za” podniosło rękę 24 sędziów, a tylko jeden wstrzymał się od głosu. W uchwale zapisano, że sędzia złamała Uchwałę Zebrania Delegatów Stowarzyszenia, w której apelowano do sędziów, by nie brali udziału w wyborach do KRS, które reguluje przeforsowana przez PiS ustawa.

Sędziowie wykluczyli ją również za nieprzestrzeganie postanowień i celów Stowarzyszenia zapisanych w statucie. A są to m.in. urzeczywistnianie zasad demokratycznego państwa prawnego i umacnianie niezależności sądów i niezawisłości sędziów oraz troska o ich autorytet. Na koniec zarzucają Pawełczyk-Woickiej, że nie zastosowała się do apelu o nieprzyjmowanie stanowisk prezesów sądów po odwołanych przez Zbigniewa Ziobrę prezesach.

Źródło: Polityka

Poprzedni artykułPartia donosów i strachu. Tak lokalni działacze PiS walczą o stołki
Następny artykułPomogła szkole męża. Dofinansowanie wyniosło 2,4 mln.