Miały być mieszkania na tanich gruntach za niski czynsz. Niestety skończyło się na obietnicach. Ekspert portalu RynekPierwotny.pl. alarmuje, że program Mieszkanie Plus istnieje bardziej w świadomości społecznej, niż na rynku nieruchomości, bo po dwóch latach działania programu powstało tylko 1700 lokali.

Jak wskazuje ekspert z portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński analityk rynku nieruchomości na przeszkodzie w realizacji programu Mieszkanie Plus stało to, że deweloperów odstraszały warunki programu rządowego:

Reklamy

“Przede wszystkim jest to problem dochodzenia do własności, czyli długoletniego, trzydziestoletniego finansowania mieszkań. Poza tym chodzi tu również o kwestię narzucanych urzędowo czynszów. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy te czynsze, które nie będą rynkowe, tylko narzucane z góry deweloperom, będą gwarantować zysk z inwestycji” – wyjaśnia ekspert i dodaje, że do tego dochodziła również kwestia ziemi, “za którą deweloperzy będą musieli zapłacić, co prawda będzie to rozłożone w czasie, ale jednak nie zostanie zrealizowane założenie budowy na tanich gruntach Skarbu Państwa”.

Problem deweloperów z zakupem gruntów miało rozwiązać ostatnie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 12 stycznia, w ramach której ma powstać tzw. „bank ziemi”, rozporządzający nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty z Krajowego Zasobu Nieruchomości przeznaczone będą pod inwestycje z programu Mieszkanie Plus. Czynsz natomiast będzie zależny od corocznych rozporządzeń wydawanych przez Radę Ministrów.

Minister Infrastruktury zapowiedział przygotowanie specustawy, która miałaby przyśpieszyć realizację programu. Pierwsze lokale w ramach inwestycji Mieszkania Plus na gruntach Skarbu Państwa mają stanąć już w 2019 roku.

Na razie jest “mieszkanie minus”.

Źródło: RynekPierwotny.pl

Poprzedni artykułRęczne sterowanie w lokalnej stacji TVP. Tęsknota za cenzurą?
Następny artykułWładza totalitarna juz jest w Polsce? Do więzienia za zniechęcanie do nowej ustawy