27 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieNiespełnione obietnice wyborcze PiS. Mieszkanie minus

Niespełnione obietnice wyborcze PiS. Mieszkanie minus

Miały być mieszkania na tanich gruntach za niski czynsz. Niestety skończyło się na obietnicach. Ekspert portalu RynekPierwotny.pl. alarmuje, że program Mieszkanie Plus istnieje bardziej w świadomości społecznej, niż na rynku nieruchomości, bo po dwóch latach działania programu powstało tylko 1700 lokali.

Jak wskazuje ekspert z portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński analityk rynku nieruchomości na przeszkodzie w realizacji programu Mieszkanie Plus stało to, że deweloperów odstraszały warunki programu rządowego:

Reklamy

„Przede wszystkim jest to problem dochodzenia do własności, czyli długoletniego, trzydziestoletniego finansowania mieszkań. Poza tym chodzi tu również o kwestię narzucanych urzędowo czynszów. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy te czynsze, które nie będą rynkowe, tylko narzucane z góry deweloperom, będą gwarantować zysk z inwestycji” – wyjaśnia ekspert i dodaje, że do tego dochodziła również kwestia ziemi, „za którą deweloperzy będą musieli zapłacić, co prawda będzie to rozłożone w czasie, ale jednak nie zostanie zrealizowane założenie budowy na tanich gruntach Skarbu Państwa”.

Problem deweloperów z zakupem gruntów miało rozwiązać ostatnie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 12 stycznia, w ramach której ma powstać tzw. „bank ziemi”, rozporządzający nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty z Krajowego Zasobu Nieruchomości przeznaczone będą pod inwestycje z programu Mieszkanie Plus. Czynsz natomiast będzie zależny od corocznych rozporządzeń wydawanych przez Radę Ministrów.

Minister Infrastruktury zapowiedział przygotowanie specustawy, która miałaby przyśpieszyć realizację programu. Pierwsze lokale w ramach inwestycji Mieszkania Plus na gruntach Skarbu Państwa mają stanąć już w 2019 roku.

Na razie jest „mieszkanie minus”.

Źródło: RynekPierwotny.pl

Musisz o tym wiedzieć!