Resort infrastruktury ma związane ręce w sprawie podwyżek za przejazd A2 – informuje TVN24 i cytuje Ministra Andrzeja Adamczyka. “Ministerstwo, jak i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, mimo iż nie podzielają polityki poboru opłat, nie mają prawnej możliwości jej zablokowania” – tak brzmi odpowiedź resortu na interpelację poselską.

Od 2 stycznia 2018 roku zmieniły się stawki za przejazd płatnymi odcinkami A2 między Nowym Tomyślem a Koninem (Wielkopolskie). Obowiązująca od tego dnia opłata za przejazd każdym z trzech około 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, będzie wynosić 20 zł dla samochodów osobowych i motocykli. W sumie, przejazd około 150-kilometrowym odcinkiem A2 kosztuje kierowców 60 złotych, czyli o 3 złote więcej niż przez większość 2017 roku.

Reklamy

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska Zofia Kwiatkowska informowała, że spółka przeznacza pieniądze uzyskane z opłat za przejazd m.in. na bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, na remonty, a także na spłatę kredytów.

W związku z podwyżkami opłat, na początku stycznia, posłowie Paweł Pudłowski z Nowoczesnej i Zbigniew Gryglas z PiS skierowali do Ministerstwa Infrastruktury kilka pytań, między innymi o to “czy jest to zgodne z zapisami umowy koncesyjnej oraz czy resort rozważa wypowiedzenie umowy z Autostradą Wielkopolską”.
Na stronie Sejmu w ostatnich dniach opublikowano odpowiedzi – na obie interpelacje – ministra Andrzeja Adamczyka oraz podsekretarza stanu w resorcie infrastruktury Marka Chodkiewicza.

Wynika z nich, że “Spółka Autostrada Wielkopolska ma prawo do swobodnego podnoszenia i obniżania stawek opłat za przejazdy wedle własnego uznania”, a to oznacza, że resort nie ma na to wpływu, choć do zmiany stawek wymagana jest opinia Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak urząd twierdzi, że ma związane ręce. “Rozporządzenie w tym zakresie odsyła do umowy, nie dając w zakresie uzgadniania stawek GDDKiA kompetencji do możliwości zanegowania działań koncesjonariusza” – napisał minister w odpowiedzi.

W połowie lutego Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w rozmowie z PAP poinformował, że prokuratura zajmie się sprawą umów na budowę autostrady A2 zawartych z firmą założoną przez Jana Kulczyka. Śledczy mają wyjaśnić, w jakich okolicznościach doszło do przyznania na 40 lat spółce Autostrada Wielkopolska koncesji, która daje jej prawo do nieograniczonego podwyższania opłat za przejazd autostradą.

Więcej: TVN24

Poprzedni artykułTajemnica majątku Daniela Obajtka. Skąd wziął miliony?
Następny artykułTe tłumaczenia są już żenujące. Nowy winny problemów PiS?