21 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieTajemnica majątku Daniela Obajtka. Skąd wziął miliony?

Tajemnica majątku Daniela Obajtka. Skąd wziął miliony?

Nowoczesna chce, by CBA zbadało majątek prezesa Orlenu informuje Gazeta Wyborcza. Wszystko dlatego, że wójta Pcimia w ciągu dwóch lat został milionerem i awansował na prezesa Orlenu.

Jak wynika z oświadczeń majątkowych, Obajtek w 2010 r. miał 5 tys. zł oszczędności i kredyty w dwóch bankach: na 140 tys. i 520 tys. zł. Dwa lata później na koncie zgromadził już 300 tys. oszczędności, a jego kredyty z 660 tys. zł spadły do 430 tys. Razem z matką stał się też właścicielem 10 proc. udziałów w spółce ERG Bieruń zajmującej się produkcją folii. Wartość udziału to ok. 800 tys. zł.

Reklamy

Co ciekawe w 2010 r. Obajtek miał 270-metrowy dom o wartości 400 tys. zł, który – według oświadczenia złożonego dwa lata później był wart już tylko 150 tys. Na dodatek zamiast mieszkania o powierzchni 120 metrów (200 tys. zł), które miał w 2010 r., pojawiły się dwa inne: 50- i 70-metrowe o wartości 100 i 150 tys. zł. Dodatkowo dane Daniela Obajtka jeszcze niedawno widniały na tablicy informacyjnej budowy przy zabytkowym rynku w Lanckoronie (teraz zostały wymazane). Prezes Orlenu miał w tym miejscu prowadzić „odbudowę, przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku jednorodzinnego z instalacjami, rozbiórkę budynku gospodarczego oraz części muru oporowego” – jak podaje GW.

Poseł Marek Sowa z Nowoczesnej zapowiada złożenia zawiadomienia do CBA, bo wylicza: „W dwa lata wójt zarabiający 180 tys. zł rocznie zyskuje 250 tys. oszczędności, spłaca 200 tys. zł kredytu i nabywa pakiet udziałów za 800 tys. zł. To łącznie 1 milion 300 tys. zł gotówki, na którą nie ma pokrycia w dochodach.”

Być może odpowiedź jest w działkach i domach, którymi dysponuje rodzina Obajtków. Choć sam Daniel Obajtek twierdzi w oświadczeniach majątkowych, że z tytułu najmu rocznie otrzymuje ledwie 30 tys. zł.

Posłowie Nowoczesnej w związku z oświadczeniami Obajtka skierowali interpelację do Mariusza Kamińskiego, koordynatora służb specjalnych. Zapowiadają też złożenie zawiadomienia do CBA.

Dziennikarze GW zadali pytanie Danielowi Obajtkowi, ale do dziś nie dostali odpowiedzi.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Musisz o tym wiedzieć!