21 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKolejna wojna w rządzie. Terlecki kontra Gowin

Kolejna wojna w rządzie. Terlecki kontra Gowin

Gowin chce przepchnąć swoją „konstytucję dla nauki”. Nie zgadzają się na nią ważni politycy PiS – informuje Gazeta Wyborcza. Jarosław Gowin mówi o reformie szkolnictwa wyższego już od dwóch lat. Przeprowadził szereg konsultacji ze środowiskami akademickimi, przekonał do zmian naukowców, ale nie udało mu się kupić aprobaty Ryszarda Terleckiego.

Gdy Jarosław Gowin prezentował we wrześniu rezultat wielomiesięcznej pracy nad tzw. ustawą 2.0, Ryszard Terlecki skomentował wysiłki jednym słowem: „dziwne”. Nie podobało mu się choćby to, że minister nauki i szkolnictwa wyższego chce wprowadzić rady powiernicze na uczelniach i wzmocnić rolę rektora. Szef klubu PiS krytykował też z ironią określenie „konstytucja”.

Reklamy

„Gazeta Wyborcza” pisze, że Gowin ma jednak nadzieję, że premier Mateusz Morawiecki pozytywnie zaopiniuje ustawę i wkrótce będzie ją można wprowadzić w życie. Ma już na to poparcie ze strony wielu organizacji zrzeszających nauczycieli akademickich i studentów. Zapewnia też, że uwzględnił uwagi, które spłynęły do niego podczas konsultacji ze środowiskami naukowymi – w sumie minister otrzymał ich ponad 3 tys.

Jak podaje GW, Gowin ma też nadzieję, że uda mu się przekonać ekipę PiS do swojej ustawy dzięki poparciu Piotra Müllera – wiceministra nauki, który startował z list partii Jarosława Kaczyńskiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Musisz o tym wiedzieć!