Bardzo złe wiadomości dla mieszkańców Polski. Gaz najdroższy w historii

Tak drogo za gaz nie płacono w Polsce nigdy dotąd i informuje portal Wysokie napięcie i podaje powód: “Bestia ze Wschodu” i niewidziane od lat pustki w magazynach gazu.

Fala mrozu znad Syberii została nazwana przez zachodnioeuropejskie media Bestią ze Wschodu, przyniosła najostrzejszą zimę w wielu częściach Europy. Rezultatem jest ogromne zużycie gazu ziemnego i energii elektrycznej. We wtorek wieczorem zapotrzebowanie na moc w Polsce osiągnęło historyczny rekord – 26,3 GW. W środę wieczorem Francuzi odnotowali najwyższe zapotrzebowanie od sześciu lat (95 GW). Także popyt w Niemczech utrzymywał się na wysokim poziomie – ponad 80 GW.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Wysokie zużycie pociągnęło za sobą ceny. Za energię elektryczną z dostawą rano 1 marca oferowano wczoraj na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii nawet 900 zł/MWh (dla porównania średnia cena na rynku spot w całym 2017 roku nie przekroczyła 158 zł/MWh).

Jak informuje portal wysokie napięcie ceny prądu bledną przy rekordach bitych na rynku gazu. Gaz na giełdzie kosztuje 175 zł/MWh, a najwyższe oferty opiewały nawet na 192 zł/MWh. Dla porównania średnia cena w styczniu wynosiła 85 zł/MWh, a najwyższa cena w 2017 roku nieznacznie przekroczyła 100 zł/MWh.

Źródło: Wysokie Napięcie