26 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieMinisterstwo Finansów nie chce ujawnić premii swoich pracowników i łamie prawo. Kolejna...

Ministerstwo Finansów nie chce ujawnić premii swoich pracowników i łamie prawo. Kolejna wpadka Morawieckiego

Ministerstwo Finansów blokuje informację o premiach i to mimo wyroku sądu informuje portal Money.pl. Walka stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska o ujawnienie nagród dla pracowników Ministerstwa Finansów trwa już prawie dwa lata.

W ciągu dwóch lat przez resort przewinęło się troje ministrów finansów, a nawet nastąpiła zmiana na stanowisku premiera, ale urzędnicy nadal blokują informacje o premiach.

Reklamy

Na ministerstwie nie zrobił wrażenia nawet wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił negatywną odpowiedź ministerstwa i nakazał mu ponowne rozpatrzenie wniosku Watchdog Polska.

Resort od początku posługuje się własną interpretacją przepisów i konsekwentnie dowodzi, że w żaden sposób nie jest zobowiązany do ujawniania nagród dla swoich pracowników.

Ostatnia negatywna odpowiedź resortu datowana jest na 30 stycznia 2018 r., czyli została wydana krótko przed tym, jak poseł PO Krzysztof Brejza opublikował odpowiedzi na jego interpelację w sprawie premii dla ministrów. To dzięki temu ujawniono proceder stosowania systemu nieformalnych podwyżek dla członków rządu, wypłacanych w formie stałych, comiesięcznych „premii”. A to w ten sposób rząd rekompensował sobie zarzucenie niepopularnego projektu ustawy podwyższającej wynagrodzenia dla najważniejszych osób w państwie.

Sprawa stała się tak niewygodna wizerunkowo dla rządu, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ograniczenie liczby ministrów i wiceministrów o co najmniej jedną piątą, a także ogłosił koniec nagród dla ministrów i sekretarzy stanu.

Czy po takim nowym otwarciu Ministerstwo Finansów nadal zamierza upierać się przy blokowaniu dostępu do informacji o nagrodach dla swoich pracowników? Dziennikarze Money.pl i Watchdog Polska wciąż czekają na odpowiedź.

Źródło: Money.pl

 

Musisz o tym wiedzieć!