[Counter-Box id="1"]

Generał Jarosław Stróżyk, były wiceszef wywiadu NATO w rozmowie z tygodnikiem “Polityka” ujawnił, że Krzysztof Zielke, dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie” miał być forsowany przez ekipę Antoniego Macierewicza na stanowisko w strukturach wywiadu w NATO. “Koledzy z zagranicy pytali mnie, czy to żart – stwierdził generał nazywając wskazywanie kandydatów na kluczowe stanowisko w strukturach sojuszu “skrajnym dyletanctwem”.

Gen Jarosław Stróżyk, były attaché wojskowy w Waszyngtonie i Jacek Najder, były przedstawiciel Polski w NATO, opowiedzieli tygodnikowi „Polityka” o tym, jak podczas rządów Antoniego Macierewicza w MON popsuła się nasza pozycja w NATO.

Reklamy

Gen. Stróżyk razem z Najderem wyjaśniają, że dobór kandydatów, jakich przedstawialiśmy na najważniejsze stanowiska w sojuszu był prowadzony zupełnie po amatorsku. Proponowaliśmy miernych, ale wiernych ludzi, których kwalifikacje były za niskie. Przykładem tego byłą próba wstawienia na ważną funkcję asystenta sekretarza NATO, Przemysława Vel Grajewskiego – szefa gabinetu politycznego Waszczykowskiego w MSZ, którego zgłoszenie zostało przez ludzi Sojuszu odebrane jako nieporozumienie.

Szczytem nieprofesjonalizmu była jednak kandydatura Krzysztofa Zielke, dziennikarza Gazety Polskiej Codziennie, który został zaproponowany na stanowisko w strukturach wywiadowczych. “Koledzy pytali mnie, czy to jakiś żart?” – opowiada generał.

Generał i dyplomata zwrócili też uwagę, że obecna ekipa doprowadziła do sytuacji, w której nie mamy już w Europie partnerów do rozmowy. Tu cieniem położyła się działalność Macierewicza, a najlepszym przykładem jest jego spotkanie z szefową niemieckiego MON – Ursulą von der Leyen. “Dotyczyło funkcjonowania polsko-niemieckiej jednostki, ale szybko przeszło na kwestie historyczne i, mówiąc dyplomatycznie, straciło charakter merytoryczny oraz przyjacielski” – powiedział Najder nazywając spotkanie “katastrofalnym” o dodając, że doprowadziło to do załamania współpracy wojskowej Polski i Niemiec.

Źródło: Polityka

Poprzedni artykułWewnętrzna instrukcja PiS w związku z kryzysem? Obóz władzy ma ogromny problem
Następny artykułOpresyjne państwo PiS grzebie w prywatnych paczkach. Bulwersujący przypadek z Bydgoszczy