[Counter-Box id="1"]

Według najnowszego raportu CBOS dotyczącego sympatii Polaków do innych narodów, okazuje się, że jesteśmy coraz gorzej nastawieni do innych. W żadnym przypadku sympatia nie przekracza 50 proc. Dane są alarmujące, bo w stosunku do poprzednich badań spadła deklarowana sympatia do wszystkich narodów!

Kogo nie lubimy? Ano przede wszystkim Rosjan (niechęć 49 proc.), Ukraińców (niechęć 40 proc.) oraz Niemców (niechęć 36 proc.).

Reklamy

Najmniej nie lubimy Czechów (44 proc.), Włochów (44 proc.), Amerykanów (43 proc.) oraz Anglików (43 proc.). Te wyniki akurat nie powinny dziwić, bo od wielu lat te narodowości obdarzamy szczególnymi względami.

33 proc. Polaków odczuwa wrogość wobec Żydów, w 24 proc. – sympatię, a w 32 proc. – obojętność.

Zdaniem Adama Traczyka, założyciela i szefa think tanku Global.Lab, który porównał wyniki badań do analogicznych sprzed rokum sympatia Polaków spadła w przypadku wszystkich krajów uwzględnionych przed rokiem. Najgorzej jest, jeśli chodzi o stosunek do Niemców i Białorusinów (spadek o 16 punktów proc.), a także Francuzów, Czechów i Słowaków (o 15 punktów proc.). Po 14 punktów proc. stracili Węgrzy i Litwini. Żydzi i Rosjanie stracili 13 proc. sympatii, a Amerykanie 11 procent.

I pomyśleć, że kiedyś uchodziliśmy za życzliwych, gościnnych i serdecznych.

Źródło: CBOS, Fakt

Poprzedni artykułPoseł mieszka u kochanki za pieniądze podatników?
Następny artykułRadny PiS z Olsztyna chce zabrać pieniądze na kulturę bo rząd zablokował remont stadionu