Zakaz handlu w niedziele uderza w… PIP, bo inspektorzy też chcą wolnych niedziel

Zakaz handlu w niedziele doprowadził do buntu inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, którzy nie chcą wtedy pracować, a muszą, by kontrolować, czy przepisy są przestrzegane. O sprawie pisze portal Money.pl.

Związkowcy z „Solidarności”, którzy zgłosili w Sejmie projekt ustawy o zakazie handlu ciągle mówili o tym, że przywróci matki i ojców ich dzieciom we wszystkie niedziele. Nie wspomnieli jednak, że ta sama ustawa pozbawi rodziców dzieci inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Ktoś bowiem musi kontrolować, czy przepisy stworzone z inicjatywy związkowców są przestrzegane.

Na początku marca do Generalnego Inspektora Pracy wpłynęło pismo, w którym związkowcy piszą o łamaniu prawa przez samą inspekcję. W liście napisano, że choć pracownicy PIP zgodnie z ustawą mogą pracować w niedziele, święta i w nocy, to muszą być to „wyjątkowe przypadki”. W każdej innej sytuacji, będzie to łamanie prawa. I dokładnie na ten przepis powołują się związkowcy. Jak uzasadniają, kontrola przestrzegania zakazu handlu jest podstawowym zadaniem PIP. Nie może zatem być mowy o „wyjątkowości”.

Związkowcy pozwolili sobie także na przytoczenie szerokiego fragmentu uzasadnienia ustawy o zakazie handlu, w którym inni związkowcy z handlowej „Solidarności” przekonywali, jak bardzo praca w niedziele szkodliwa jest dla zdrowia pracowników. Skwitowali je wyjątkowo złośliwym pytaniem: „Komisja Krajowa zastanawia się, czy inspektorzy pracy, to jacyś ‚inni’ pracownicy, do których powyższe, negatywne skutki pracy w niedziele i święta miałyby się nie odnosić?”.

Dokładnie na takie pytanie odpowiedzieć powinien Główny Inspektor Pracy – szef Państwowej Inspekcji Pracy. Zmierzy się także z zarzutem o łamanie ustawy o PIP.

Źródło: Money.pl

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
richat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
richat
Gość
richat

Inspekcja Pracy zajmuje się sklepami w kraju , w którym co drugi pracownik dostaje połowę wypłaty ” spod stołu” ? Paranoja .