Miasto Jest Nasze informuje, że rząd przedstawił do konsultacji projekt specustawy mieszkaniowej, w której chce tak naprawdę zawiesić proces projektowania miasta. Zdaniem stowarzyszenie wprowadzenie zmian grozi chaosem w planowaniu przestrzennym.

W opinii stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, polskie miasta są chaotycznie zabudowywane. W wielu przypadkach brak jest Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Metropolie płacą za budowę infrastruktury do nowo powstałych osiedli, za które zyski zgarniają deweloperzy.

“Za chwilę może się okazać, że dzikiego rozwoju miasta nie da się zatrzymać planami miejscowymi. Dlaczego? Ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwość przedstawił do konsultacji projekt specustawy mieszkaniowej, w której chce de facto zawiesić proces planowania miejskiego. W ustawie znalazł się zapis zgodnie z którym inwestycje mieszkaniowe będą wyjęte spod wymogów ustawy o planowaniu przestrzennym. Ofiarami tego aktu prawnego staną się wszyscy mieszkańcy Warszawy i innych miast” – alarmuje stowarzyszenie.

Reklamy

Miasto Jest Nasze podkreśla, że w praktyce oznacza to chaos w przestrzeni miejskiej. Skorzystają na tym jedynie deweloperzy, stracą wszyscy.

“Widzieliśmy już różne akty prawne pisane pod interesy deweloperów, ale czegoś takiego jeszcze nie. Ta ustawa wyjmuje firmy deweloperskie spod prawa o planowaniu miejscowym. Co to oznacza? Że można będzie budować osiedla mieszkaniowe bez oglądania się na zieleń, usługi, funkcje społeczne jak szkoły czy przedszkola” – twierdzi Jan Mencwel prezes Miasto jest Nasze i dodaje, że przepisy likwidują też nadzór nad wycinkami zieleni.

“Na działanie zostało 14 dni, bo tyle czasu dał rząd na konsultacje społeczne. Nie ma czasu do stracenia. Apelujemy do wszystkich o zabranie stanowczego głosu przeciw tej katastrofalnej ustawie” alarmuje Miasto jest Nasze.

Źródło: Miasto jest Nasze

Poprzedni artykułKosiniak-Kamysz ostro o rządzie. Oszukali, wyzyskiwali i odrzucili polską wieś
Następny artykułSkandal! To Lech Kaczyński stoi za skazaniem Tomasza Komendy?