Setki tysięcy dla wyznawców władzy. Fundacja Pietrzaka beneficjentem rządowych pieniędzy

Prawicowe inicjatywy mogą liczyć na finansowe wsparcie ze strony instytucji podlegających pod ministerstwa – wynika z doniesienia OKO.press. Wśród beneficjentów są fundacje politycznego satyryka oraz redaktora naczelnego “Gazety Polskiej”.

Od wygranej PiS w wyborach parlamentarnych publicyści i artyści, którzy popierają rządzących, mogą liczyć na finansowe wsparcie Narodowego Centrum Kultury, czyli państwowej instytucji, która jest odpowiedzialna za działania na rzecz rozwoju kultury w Polsce.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Jak podaje portal Oko.press, w latach 2016-2017 NCK wydało niemal 700 tys. zł na imprezy, które organizowała lub współorganizowała Fundacja Niezależne Media. Warto przypomnieć, że jednym z założycieli fundacji jest Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny “Gazety Polskiej”.

Państwowe pieniądze zostały przeznaczone na festyny “Vivat Maj, 3 Maj!” (w 2017 r. było to 212,5 tys. zł, w 2016 r. – 241,7 tys. zł) oraz “Nam twierdzą będzie każdy próg” (120 tys. zł i 60 tys, zł). NCK wsparło również koncert “Żołnierze Niezłomni! Upominamy się o Was!”. Dofinansowe opiewało na kwotę 62,7 tys, złotych.

Narodowe Centrum Kultury było również hojne dla Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka. Kieruje nią jego żona Pietrzaka – Katarzyna, a w zarządzie zasiadają m.in: prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz i były szef Solidarności Janusz Śniadek. Co więcej, członkiem radzie fundacji jest np. senator PiS Jan Żaryn.

Fundacja Pietrzaka otrzymała od NCK ponad 630 tys. złotych w dwa lata. W 2017 r. przeznaczono 80,2 tys. zł na organizację festynu “Czas Poloneza” (w 2016 r. było to 135,3 tys. zł). Z kolei na “Koncert Niepodległości” w latach 2016 i 2017 łącznie wpłynęło 240,5 tys. zł. Instytucja wsparła również kwotą 176,8 tys. zł koncert “Zwycięstwo 1920”.

Źródło: OKO.press