Miał być wielki zysk, a jest klapa. Jak informuje portal InnPoland, po wprowadzeniu nowych przepisów o opłatach recyklingowych za torby foliowe w sklepach większość sklepów zarabia na reklamówkach i to zgodnie z prawem.

Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2018. Zgodnie z jej zapisami torby foliowe o grubości od 15 do 50 mikrometrów są obłożone opłatą recyklingową w wysokości 20 groszy za sztukę, co oznacza, że powinna kosztować min. 25 groszy, jeśli sklep chciałby dać nam ją w prezencie i nie dokładać do interesu więcej, niż zapłacił za foliówkę.

W sklepach próżno już szukać darmowych reklamówek, bo trzeba za nie zapłacić przynajmniej 25 groszy. Ale, jak się okazuje, nie ma to wiele wspólnego z opłatą recyklingową. Dlaczego? Okazuje się, że tylko w Kauflandzie są reklamówki o grubości od 15 do 49 mikrometrów. Reszta sklepów sprzedaje mocniejsze i grubsze, a pieniądze z ich sprzedaży zgodnie z prawem nie muszą trafiać do budżetu.

Reklamy

Skoro zaś tylko Kaufland sprzedaje takie torebki to trudno przypuszczać, by przyniosły zakładane wpływy do budżetu, które rocznie miały dawać 1,1 mld złotych.

Cóż… po wprowadzeniu opłaty ludzie o wiele częściej przychodzą na zakupy z własnymi, wielorazowymi torbami. Ich zakup również nie zasila państwowej kasy.

Źródło: InnPoland

Poprzedni artykułKtóra to juz kompromitacja? Poseł Kukiza twierdzi, że w Polsce kobiety głosu nie mają
Następny artykułPolska Izba Handlu protestuje przeciwko interpretowaniu ustawy o zakazie handlu. Kary bezprawne