[Counter-Box id="1"]

“Do likwidacji zmiany czasu przekonaliśmy prawie cały Parlament Europejski. Jeśli za chwilę poprze nas również Komisja Europejska, będzie po sprawie, a PiS nie będzie miało wyjścia” – powiedzieli Wirtualnej Polsce politycy PSL.

Pomysł likwidacji zmiany czasu budzi coraz większe emocje. Ostatnio projekt ustawy w tej sprawie promują politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. “Na sejmowej komisji nasz wniosek został jednogłośnie poparty przez polityków wszystkich partii. Potem PiS wystraszyło się, że taka zmiana oznaczałaby sukces PSL i po pierwszym czytaniu prace wstrzymano” – powiedział Wirtualnej Polsce Jakub Stefaniak z PSL.

Reklamy

W lutym politycy tej partii przekonali więc do pomysłu kolegów z Unii Europejskiej, a Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej sprawie. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie – w Polsce z przerwami od okresu międzywojennego. Początkowo miał wpływać na oszczędności energii.

Stefaniak zaznaczył, że “szukając wymówki”, Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że likwidacji zmian czasu zabraniają unijne przepisy. Chodzi o dyrektywę z 2001 roku, która przewiduje zharmonizowaną datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia okresu czasu letniego w całej UE.

Tymczasem jeśli projekt zyska poparcie KE, dyrektywa zostanie zmieniona. “Z drugiej strony Litwa zniosła zmianę czasu już w zeszłym roku. Nikt ich za to nie ściga, co oznacza, że PiS mogłoby zrobić dokładnie to samo. Liczymy, że się zreflektują. Przewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski zapewniał, że to ostatnia zmiana czasu. Trzymamy za słowo” – stwierdził Stefaniak i dodał, że teraz niezbędna jest decyzja marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który musi wyznaczyć dalszy termin prac nad projektem ustawy.

“Jeśli prace ruszą, weekendowa zmiana czasu może być ostatnią w historii Polski, a Polacy dostaną piękny prezent na 100-lecie odzyskania niepodległości” – powiedział Stefaniak.

Źródło: Wirtualna Polska

Poprzedni artykułOświadczenie na portalu PiS. Żona jest osobą publiczną czy nie jest?
Następny artykułJednak zatrzymany nielegalnie. Sąd stwierdza, że działania były represyjne