Luksusowy jacht za milion euro? Oto nowy wydatek Polskiej Fundacji Narodowej

Polska Fundacja Narodowa kupiła jacht na potrzeby akcji “Polska100” – informuje gazeta.pl i podaje, że zakup jachtu tej klasy to na rynku koszt rzędu 800 tys. do 1,2 mln euro. Dopiero za 2-3 tygodnie, po zakończeniu prac PFN będzie w stanie wskazać jego pełną wartość.

“Polska100” to projekt, w ramach którego jacht z polską załogą ma wyruszyć w dwuletni rejs po świecie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Żaglówka ma ruszyć w podróż w lipcu tego roku, a na czele załogi stanie Mateusz Kusznierewicz, dwukrotny medalista olimpijski w żeglarstwie.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


jak pisze portal gazeta.pl Polska Fundacja Narodowa zgłosiła się do twórców projektu i została strategicznym partnerem przedsięwzięcia pod koniec 2017 roku. Była też jednym ze sponsorów, którzy wyłożyli pieniądze na żaglówkę. Fundacja promuje akcję na swojej stronie internetowej.

“Dokładna wartości jachtu Polska100 będzie znana po zakończeniu trwających obecnie prac, za ok. 2-3 tygodnie. Orientacyjnie mogę podać, że jacht tej klasy na rynku kosztuje od 800 tys. do 1,2 mln euro, w zależności od wieku, stanu i wyposażenia oraz zakresu prac, które trzeba wykonać przy jachcie. Środki na zakup jachtu pochodzą od Polskiej Fundacji Narodowej” – twierdzi Paweł Prus, rzecznik prasowy akcji “Polska100” dodając, że trwają prace przygotowawcze do rejsu, a jacht Polska100 jest w stoczni. “Cały kadłub musimy gruntownie sprawdzić, przemalować, uzupełnić wyposażenie, przed nami jest również zakup nowych regatowych żagli. To prace konieczne, aby bezpiecznie wyruszyć w rejs dookoła świata i wystartować w kilkunastu prestiżowych imprezach regatowych” – doprecyzowuje.

“Załoga przepłynie 40 tysięcy mil morskich, odwiedzi pięć kontynentów i 100 portów oraz wystartuje w regatach żeglarskiego Wielkiego Szlema, czyli słynnych klasykach, takich jak: Sydney-Hobart, Fastnet, Newport-Bermuda czy Middle Sea Race” – napisano na stronie PFN. Więcej o akcji “Polska100” powiedział w czwartek Kusznierewicz. Złoty medalista z Atlanty mówił w Polskim Radio 24, że jacht ochrzczony “Polska100”, tak samo jak nazwa akcji, to “sprawdzona jednostka”. Wskazywał, że 21,5-metrowa jednostka, niedawno zakupiona, idealnie nadaje się do dwuletniego rejsu.

Polska Fundacja Narodowa jest finansowana przez 17 spółek Skarbu Państwa (Enea, Energa, PGE, Grupa Azoty, Lotos, Tauron, PKN Orlen, PGNiG, PZU, PKO BP, GPW, KGHM, Totalizator Sportowy, PGZ, PWPW, PKP, Holding Nieruchomości).

Powołana w 2016 roku PFN otrzymała wówczas sumę 100 mln zł od spółek, a w każdym kolejnym na konto fundacji wpływa 50 mln. Ma ona “budować polską markę” w innych krajach.

Zakup jachtu budzi kontrowersje.

Źródło: Gazeta.pl, Twitter